Menu
Podpora 777 441 144 (Po-Pá 10:00-19:00)
0
  • Prsten byl přidán do oblíbených
Hledat

Vyřešte tyto 4 úkoly a budete ze svých snubních prstenů nadšeni

Vyřešte tyto 4 úkoly a budete ze svých snubních prstenů nadšeni

Bude veselka! Euforie ze zasnoubení dvou lidí bývá nádherná. Jakmile se však přiblíží reálné přípravy svatby, občas snoubence doslova zavalí. Věcí, které je potřeba zařídit, je totiž obvykle více než dost. Náš praktický průvodce výběru snubních prstenů pomáhá snadno vyřešit jednu z nejdůležitějších předsvatebních výzev.

Kategorie: Svatba

Úkol č. 1.: ROZPOČET

Komponentou z nejzákladnějších při plánování svatby bývá včasné vytvoření alespoň základní představy o rozpočtu, ideálně naporcovaného po jednotlivých „kapitolách“. Pokud víte, kolik dukátů vám dostupný měšec dovolí použít na snubní prsteny, potenciálně ušetříte dost času a možná se vyhnete i drobným zklamáním. Samozřejmě lze začít s  úvahou odjinud, např. hledáním toho, co se vám nejvíce líbí. Pokud však preferujete pragmatičtější přístup nebo vás tlačí čas, doporučili bychom „zapíchnout prst“ nejdříve do financí.

Náš tip: máte doma staré zlaté šperky, které se bezúčelně povalují v šuplíku a nikdo je již nenosí? Použijte je k úhradě svých nových snubních prstenů. Velmi efektivně tak můžete rozšířit svůj svatební rozpočet.

Úkol č. 2.: MATERIÁL (Y)

Další vaší volbou, která do značné míry souvisí s dostupným rozpočtem (ale ne jen s ním), je materiál. Zde se vám otevírá poměrně široké pole. Na trhu stále dominují drahé kovy, v čele se zlatem a stříbrem. Do popředí se však raketově dostávají také další, levnější varianty. Technologie zpracování výrazně pokročily, a tak výrobci dokáží vykouzlit dechberoucí designy zejména z oceli a titanu. Snubní prsteny z ostatních materiálů zatím nezaznamenávají masovější popularitu, ať pro cenové či jiné důvody.

Etalonem „snubáků“ je 14karátové zlato, u dámských prstenů typicky s brilianty. Pro svou univerzálnost, nadčasovost, praktičnost a trvalou hodnotu, je dlouhodobě nejpopulárnější volbou. Je jen na vás, jaké zpracování, resp. barvu slitiny zvolíte. Nebojte se je kombinovat, budete dlouhodobě „in“.

Ocel a titan nabízejí úžasný poměr „cena-výkon“, který my Češi milujeme. Za řádově nižší investici dostanete u renomovaných obchodníků precizně zpracované prsteny k dennímu nošení, ve fantastickém designu a zároveň s nadstandardními garancemi kvality (například na uložení kamenů).

V souvislosti s rozmachem oceli a titanu zažívá naopak drobný ústup ze slávy v segmentu snubních prstenů stříbro. To je z uvedených materiálů nejméně praktické na denní nošení v důsledku své nižší tvrdosti a tendenci černat, resp. oxidovat. Stále však může být ekonomicky a designově zajímavou alternativou pro mnoho párů.

Náš tip: Máte s partnerem různé preference či potřebujete stlačit cenu prstenů dolů? Zkuste materiály nakombinovat. Například dámský prsten z bílého (či vícebarevného) zlata tvoří s jednoduchým pánským ocelovým prstenem dokonale harmonický pár. Stejně jako vy dva.

Úkol č. 3.: KAMENY

„S kamenem či bez něj, to je oč tu běží“, i tak by se dal parafrázovat další rozcestník na vaší cestě k vysněným kroužkům. Obvykle zde rozhodovací břímě leží spíše na dámě, leč i někteří pánové ve svém prstenu kamínek chtějí. Ve většině případů dámy volí „ano“ (dlužno zdůraznit zcela apolitický rozměr tohoto textu), tedy prsten s kameny. Jejich počet a typ jsou opět poplatné vašim designovým představám a finančním možnostem. De facto všichni klenotníci vám do „snubáku“ doporučí přírodní variantu, v absolutní většině se bude jednat o briliant. Tento hegemon mezi drahokamy však samozřejmě vyžaduje i vyšší investici. Platí obecné pravidlo, že čím větší počet a velikost kamenů, tím více je v čase rozdíl mezi briliantem a jeho syntetickými napodobeninami patrný. Kvalita zirkonů dosáhla sice za poslední dobu úctyhodné úrovně, každopádně nečekejte, že budou po roce vypadat stále jako nové.

Náš tip: Potřebujete udržet rozpočet na uzdě? Pokud to vaše designové preference umožní, slevte raději na celkovém počtu kamenů a zvolte brilianty. Zajistíte tak vašemu skvostu trvalou krásu a sobě radost při každém pohledu na něj.

Úkol č. 4.: VELIKOSTI

Pokud jste zvládli předchozí výzvy, tato poslední již bude pouze třešinkou na dort. Ideálně se svěřte do rukou někomu, kdo měření rozumí. Pokud však z jakéhokoliv důvodu do vašeho klenotnictví nemůžete, lze velikosti rozklíčovat i svépomocí. Metod je několik, tou nejspolehlivější jsou měřící kroužky. Objednejte si je u vašeho dodavatele včas a v pohodlí domova pak vaše ruce zkoumejte. Zkuste si změřit prsty i v různou denní dobu, dost možná budete překvapeni, jak moc občas natečou. Obzvláště po manuální práci či horkém dni je rozdíl jasně patrný. Proto je žádoucí nechat si při volbě finální velikosti drobnou rezervu, která dané extrémy pokryje. Obzvláště u dámských prstenů, které jsou osázeny po celém obvodu kameny, volte velikost rozvážně. Zde je totiž úprava prstenu často náročná, nezřídka i nemožná.

Bonusový úkol: UŽIJTE SI NEJEN SVATBU, ALE CELOU SPOLEČNOU CESTU ŽIVOTEM! :-)

Autor: Radim Kubíček


 

Článek přečten: 817×