Menu
Podpora 777 441 144 (Po-Pá 10:00-19:00)
0
  • Prsten byl přidán do oblíbených
Hledat

Koronavirus: takto hýbe s termíny svateb!

Koronavirus: takto hýbe s termíny svateb!

Pokud se v titulku našeho článku nacházíte, vězte, že nejste rozhodně jediní. Mnoho snoubenců nám v posledních dnech píše či volá o radu a dotazy se zdaleka netýkají jen existujících zakázek na snubní či zásnubní prsteny. Neváhali jsme a zeptali jsme se vás na Facebooku ve dvou anketách, jak to s termínem vaší svatby letos vidíte.  

Kategorie: Svatba

Nenechte deku, ať vás dusí

Není třeba si nic nalhávat. To, co se právě děje, jsme v novodobé historii ČR ještě nezažili. Napětí mezi lidmi by se dalo málem krájet, epidemie významně ovlivňuje naše životy. Jsme zdánlivě bezmocní, ustrašení, mnozí z nás se cítí vydáni nákaze napospas. Když jsme v BRILAS přemýšleli, čím a jak pomoci, napadlo nás do stávající nejistoty vnést trochu konstruktivního přístupu a dat. Překlenout nervozitu malými, ale konkrétními kroky. Přenést svou pozornost na „tvoření místo užírání se“. Mnoho inspirace lze v tomto směru nalézt zde. Nečekáme, že se s našimi texty ztotožní všichni čtenáři, ale už jen to, že se někdo třeba nazlobí na BRILAS místo na koronavirus, má svůj pozitivní efekt :-).

Jak to vidíte s letošními termíny

V rámci první ankety jsme se zeptali na našem Facebooku, jak to vypadá s vaším termínem. Zda je ohrožen, přesouváte jej, či dokonce rušíte. Celkově jsme dostali více než 200 odpovědí a byli trochu překvapeni zjištěním, že více než čtvrtina respondentů již veselku v letošním roce vzdala. Dle dat bezmála 15% sňatek odložilo na příští rok, více než 12% pak svatbu zrušilo a neví, co bude dál.
Není bez zajímavosti, že snoubenci z Prahy a Středočeského kraje smýšleli o něco skeptičtěji než ostatní. Svatbě v plánovaném termínu jich věřilo pouze 40%, z ostatních regionů pak 50%.

První zdání může klamat

Jak už to tak ale bývá, ne vše je takové, jak se na první pohled zdá. V detailnější, na odpovědi významně bohatší (více než 600 reakcí) druhé anketě o přesunech termínů, již takový pesimismus zdaleka nepanuje. Zdá se, že velká část párů, které v první anketě uvedly, že svatbu ruší či přesouvají (či se původní ankety neúčastnily), přece jen doufá, že se veselka ještě letos povede.

Jak se termíny sunou

V tuto chvíli jsou samozřejmě nejvíce ohroženy termíny v dubnu a květnu. Zajímalo nás, jak ohledně přesunů snoubenci aktuálně smýšlejí. Hledali jsme tedy bližší detail v datech ze zmiňované druhé ankety, resp. vašich očekáváních.

Jak vidno z grafu, až do června panuje termínová nejistota, a podíl snoubenců, kteří věří, že se budou moci vzít, se snižuje. Naopak v červenci přichází zlom a četnost plánovaných termínů začíná růst - začínají se kumulovat přesuny. Obecně je zřetelné, že v České republice letos páry plánovaly svatby více na jaře než v letních měsících. Zejména dříve pověrami opředený květen a následný červen, se snovou termínovou sobotou 6.6., původně přilákaly mnoho pozornosti. Květen se pomalu z hlav jako jediná varianta vytrácí, červen prozatím zaznamenal jen mírný pokles.
Zajímavě se jeví i očekávání podzimního dění. Září bylo populární již v uplynulých letech, zapovězen však rozhodně není ani dříve okrajový říjen. Klima posledních let slibuje velké šance na přízeň počasí, dodavatelé budou jistě této variantě více než nakloněni a mohou vyjít klientům všemožně vstříc. Dříve zcela výjimečné termíny v listopadu či prosinci se ve výsledcích taktéž objevují hojněji. Například pro desítku respondentů je prosinec 2020 termínem, který dost možná opravdu využijí, raději než čekat se svatbou do dalšího roku. A proč ne? Například taková svatba o Vánocích může mít svůj nesporný půvab.
V anketě bylo možné označit více odpovědí, je tedy třeba korektně interpretovat její výsledky. Zejména s ohledem na přesuny svateb do příštího roku ve výše uvedeném grafu, kde je položka „2021“ jednou z možností. Respondentů, kteří se již pevně rozhodli, že svatbu letos neuskuteční, je totiž pouze 12,6% ze všech odpovědí. Ostatní, tj. téměř 9 z 10, stále věří, že se to letos může povést.

Výhledy dle původního termínu svatby

Z dat 68 respondentů, kteří se plánovali vzít letos v dubnu, je zřejmé, že to většina letos se svatbou vzdát nechce. Pouze dva rovnou přesunuli svatbu na 2021 a další dva ji přesunou, pokud se v dubnu nebudou moci vzít. Zbytek hlasujících, tedy drtivá většina, věří pozdějším termínům v průběhu letoška. „Květňáci i červňáci“ taktéž zatím věří a vyčkávají - jen 14% z nich už své naděje na původní datum pohřbilo. S postupem do dalších měsíců se přirozeně snižují obavy o uskutečnění svatby - z července ji rovnou přesouvá 12% respondentů, ze srpna pak 11%. O zářijové termíny pak panuje obava ještě menší, pouze 7% jich bylo odloženo na příští rok.

Jak vidno z výše prezentovaných čísel, stále mezi snoubenci významně převažuje optimismus. A to je skvělé. Udržme si pozitivní náhled i do dalšího období a dobré věci na sebe určitě nenechají dlouho čekat. Věříme, že vaše „dny D“ budou probíhat v následujícím období hladce, co možná nejvíce dle původních plánů. Pokud jste však nuceni s termínem hnout, v dalším článku připravíme pár tipů, které by se vám mohly hodit.

Kdy myslíte, že vláda opět umožní konání svateb?

Autor: Radim Kubíček    

 

Článek přečten: 3394×