Menu
Podpora 777 441 144 (Po-Pá 10:00-19:00)
0
  • Prsten byl přidán do oblíbených
Hledat

Seznam hostů

Seznam hostů

Jste stále okouzlená okamžikem, kdy vás muž vašeho života požádal o ruku, a přesto už máte hlavu plnou myšlenek ohledně zařizování svatby? Nic nečekaného, toto zná asi každá žena. Všeho toho plánování bude více než dost, ale nebojte se, hravě to zvládnete. Pro začátek budete potřebovat seznam hostů. Proto vám přinášíme pár tipů, jak ho úspěšně a bezbolestně sestavit.  

Kategorie: Svatba

Malá nebo velká svatba?

V první řadě je nejdůležitější vaše představa a stanovený rozpočet. Přejete si malou svatbu v kruhu své nejbližší rodiny nebo sníte o velkolepé svatbě se spoustou svatebčanů? Poté, co budete znát přibližný počet vašich hostů, zvažte, jestli jste pro konání svatby zvolili vhodné místo. Každý prostor má totiž určitou kapacitu míst. Větší svatba vás bude stát více peněz, to je jasné. Ale i u finanční stránky lze dělat kompromisy. Není lepší možnost, než pozvat své přátelé, kolegy nebo kohokoliv si přejete pouze na obřad a případně na večerní párty. A hostinu uspořádat pouze pro rodinné příslušníky. Protože ani hosté to nemají jednoduché, dávejte si pozor, aby z oznámení bylo patrné, kam jsou dotyční zváni. Není nic horšího než faux pas v podobě nezvaného hosta. Pokud hosté obdrží mimo oznámení i pozvánku ke stolu, jsou si jistí, že s nimi na hostině počítáte. Neuškodí připomenout, že pozvánka platí pro pár. V případě rodiny je dobré hosty obeznámit, jestli na svatbě chcete děti, či nikoliv.  

Jak na to?

Začněte každý sám. Napište jména všech lidí, které chcete pozvat. Když budete mít hotovo, porovnejte si své seznamy. Hosty, na kterých jste se shodli, můžete pomyslně přesunout do kolonky pozvaných svatebčanů. Zajisté nebude problém ani se členy vašich rodin. Jen myslete na to, že nemusíte zvát všechny příbuzné, pokud se s nimi nestýkáte. A že by se to podle společenské etikety přeci jen hodilo? Záleží zcela na vás. Váš velký den si užijte hlavně vy. Určitě to zvládnete i bez vzdálené tetičky, která si možná ani nevzpomíná, jak že se to jmenujete.

Přeci jen vám vrtá hlavou, jestli jste na někoho nezapomněli? Mrkněte na žebříček, ve kterém jsou jednotliví hosté seřazeni podle „důležitosti“. Nezapomínejte mít vyvážený počet hostů jak ze strany nevěsty, tak ženicha.

  • svědci
  • ​rodiče (noví partneři rozvedených rodičů, v tomto případě si raději s rodiči promluvte, abyste měli jistotu, že jejich vztahy jsou poklidné a zůstanou takové i ve váš den „D“)
  • ​sourozenci
  • prarodiče
  • nejlepší přátelé
  • další rodinní příslušníci (tety, strýcové, sestřenice, bratranci)
  • kamarádi, kolegové z práce

Koho nezvat?

Určitě se vždy najde někdo, koho byste pozvat měli, protože se to prostě hodí nebo si to přeje vaše rodina. Buďte k sobě upřímní. Chcete oslavovat svoji lásku s lidmi, které nemáte rádi, nebo je sotva znáte? Určitě ne. Přání rodiny zvažte, ale vždy vybírejte svým srdcem. „Hodilo by se je pozvat, protože nás zvali také.” tato věta vás jistě napadne. Věřte, že tomu tak není. V případě, že se pravidelně nestýkáte, tak nepozváním žádná společenská pravidla neporušíte. Vyhněte se ideálně i vašim expartnerům. Že to nelze? Je možné, že se váš bývalý partner dal dohromady s vaší současnou kamarádkou. Nebo naopak. V takovéto situaci buďte opatrní. Pokud nejste proti, pak se citlivě domluvte s vaším protějškem, jestli také souhlasí.

A co vy, bylo pro vás plánování náročné nebo jste se perfektně shodli? Podělte se s námi, pokud máte nějaký zaručený tip, který vám při tvorbě seznamu pomohl.

Autor: Irena Zářecká

Článek přečten: 1129×