Menu
Podpora 777 441 144 (Po-Pá 10:00-19:00)
0
  • Prsten byl přidán do oblíbených
Hledat

Tradice! To co svatbu dělá svatbou

Tradice! To co svatbu dělá svatbou

Něco nového, starého, půjčeného a modrého? Asi jedna z nejznámějších svatebních tradic, týkající se oblečení pro nevěstu. Symbolizuje nový začátek, spojení dvou nových rodin, ochotu nechat si do budoucna poradit a samozřejmě věrnost a lásku. Pojďte se podívat i na další známé svatební zvyky.

Kategorie: Svatba

Bez rozlučky to nejde

Mezi typické svatební přípravy patří pečení svatebních koláčků. Ty by si nevěsta neměla péci sama, ani se pečení účastnit. Jsou to sice jen pověry, ale určitě žádná žena netouží po nouzi v manželství a uplakaných dětech. To samé platí i pro svatební dort. Čeho byste se ale měli účastnit určitě, je rozlučka se svobodou. Tu většinou plánuje svědek a svědkyně, jak pro ženicha, tak pro nevěstu. Na jeden den se z vás stanou dva týmy a to „Tým nevěsty“ a „Tým ženicha“. Den nabitý vtipnými úkoly a zábavou, který strávíte v kruhu svých blízkých přátel, si rozhodně nenechte ujít. Pokud na bujaré oslavy přeci jen nejste, nebojte se přátelům s touto informací svěřit. Rozlučka může probíhat i v komornější atmosféře.

Než svou lásku stvrdíte

Nejvíce tradic se dočkáte právě ve váš svatební den. Už svatební konvoj se tradičně řadí tak, že první jede ženichovo auto, auta ostatních svatebčanů a na závěr to nejvíce nazdobené, které veze nevěstu. Ženichova maminka doprovodí svého syna k oltáři, kde čeká, až mu nevěstu její tatínek předá. To vše za doprovodu romantických tónů svatebního pochodu. Nejdůležitějšími zvyky, které se týkají snoubenců, jsou vyslovení společného „ANO“, výměna snubních prstenů a první manželský polibek. Po skončení obřadu házejí hosté na novomanžele rýži, která jim má přinést bohatství a plodnost. Při přejezdu na svatební hostinu nezapomeňte, že manželé jedou společně v nevěstině autě.

Veselka v plném proudu

Střepy přinášejí štěstí, tak se nelekněte, až před vámi obsluha restaurace, ve které se hostina koná, nechtěně rozbije talíř. Společné zametání střepů napoví, jak si budete v manželství pomáhat. Jeden malý střípek si schovejte pro štěstí. Před samotnou hostinou pronáší slavnostní řeč tatínek ženicha nebo svědek. Poté následuje přípitek, který zajisté nebude jediným. Další zvyklostí bývá knedlíčková polévka, která se jí ze společného talíře. Kdy jsou nevěsta a ženich svázání bílým ubrusem a navzájem se krmí jednou lžící. I u svatebního dortu si budou nablízku. Jedním nožem ho společně nakrojí a i jako první si na něm pochutnají. Další krájení již mohou svěřit obsluze. Žádný host by neměl dort odmítnout, jestli novomanželům nechce přinést smůlu. V pokračujících oslavách se dočkáte i prvního společného tance, kdy parket patří pouze nevěstě a ženichovi. Ostatní svatebčané držící se za ruce vytvoří okolo zamilované dvojice kruh a po skončení jejich tance se k nim mohou přidat. Většina svobodných slečen se těší na házení kytice. Důvod? Dívka, která kytici chytí, se do roka a do dne vdá. Ani svobodní pánové nebudou ochuzeni, ti se mohou účastnit chytání podvazku. Určitě tušíte, že vyvoleného pána, který podvazek chytí, svatba nemine.

Když plakat, tak smíchem

Ženich a nevěsta jsou středobodem celé svatby, proto neuniknou ani legráckám svých přátel, většinou z ženichovy strany. Již před obřadem se někdo převlékne za falešnou nevěstu a snaží se ženicha svést. Problém je v tom, že ženich už svou vysněnou nevěstu má. Co s tím? Nebojte, tato ženština se dá lehko uplatit lahvinkou dobrého pití. Také nasazení chomoutu značí od ženichových kamarádů trefné označení jeho nového statusu manžela. Ani nevěsta nemá vyhráno. V nestřeženém okamžiku se stává hlavním rukojmím sehraného únosu nevěsty. Než ženich svou vyvolenou najde a vysvobodí, tak únosci, kteří se většinou skrývají v nedaleké hospůdce, pijí na jeho účet.

Pokud jste pověrčiví, máme pro vás pár zajímavostí na konec.

  • Bílé šaty smutek tají, v perlách se slzy ukrývají“

Jak pověra napovídá, perly nosí smůlu. Naštěstí se týká pouze pravých perel, proto se nebojte svatební bižuterie s perličkami nebo perličkových aplikací na vašich svatebních šatech.

  • Modré nebo fialové svatební šaty

Modrá a fialová barva dle pověry značí modřiny v manželství, proto vsaďte raději na klasiku v podobě bílé nebo champagne.

  • Motýlek nebo kravata?

Jednoznačně kravata, pokud nevěsta nechce, aby jí ženich uletěl.

  • Svatba v máji, do roka máry“

Lámete si hlavu, proč byste se neměli brát v květnu? V minulých dobách nevěsta většinou krátce po svatbě otěhotněla a děťátko se mělo narodit na přelomu zimy. Kdy byl kvůli dlouhé zimě nedostatek jídla a byla tak ohrožená žena i dítě. V současné době je tato pověra už pouhým přežitkem.

Nezapomínejte, že je to váš den a nemusíte za každou cenu dodržovat všechny tradice. Pokud se vám nějaká příčí, vynechte ji. Nebo si klidně v rodinném kruhu vymyslete své. Podělte se s námi v komentářích, jaké tradice patří mezi vaše nejoblíbenější.

Autor: Irena Zářecká

Článek přečten: 1100×