Menu
Podpora 777 441 144 (Po-Pá 10:00-19:00)
0
  • Prsten byl přidán do oblíbených
Hledat

Svatba inkognito? Proč ne!

Svatba inkognito? Proč ne!

Svatba je zásadním okamžikem v životě dvou lidí. V ideálním případě je to událost, ve kterou naprosto přirozeně vyústí vaše láska, respekt a úcta k tomu druhému. Pak už jen záleží na vašem svobodném rozhodnutí, zda uspořádáte svatbu církevní, civilní, malou, velkou nebo dokonce tajnou. A jak vlastně taková tajná svatba vypadá a co vše obnáší? Přesně to se vám pokusíme v našem článku přiblížit.

Kategorie: Svatba

Přiznat nebo utajit?

Asi každá z nás jako malá holčička snila o tom, že jednoho dne bude mít velkolepou svatbu s hromadou hostů a družiček. Zároveň se těšila, až ji celý svět uvidí v těch nádherných vysněných svatebních šatech. Postupem času se ale pohled na věc může měnit a vy najednou zjišťujete, že vaším snem je stát pouze po boku milované osoby a užívat si jeden druhého. Pokud čtete tento článek, dost možná si ještě nejste jisti a pohráváte si s myšlenkou, že si své ANO řeknete někde v soukromí. Rozhodnutí je samozřejmě pouze na vás a vašem protějšku. 

Výhody a nevýhody

Svatba tohoto typu bývá často realizována velmi spontánně a bez jakýchkoli příprav. To má hned několik výhod. Mezi ty jednoznačné patří, že pravděpodobně ušetříte. Zároveň odpadnou velké přípravy a s nimi se obvykle pojící stres. Máte-li omezený rozpočet nebo se vám jednoduše nechce přípravám věnovat příliš času, pak může být tajná svatba nesporně zajímavým řešením. Je také alternativou pro páry, které nemají příliš rády pozornost, případně trochu bojují v rámci rodinných vztahů.
Nevýhodou takovéto formy sňatku může být například skutečnost, že pravděpodobně nebude tak plný zábavy, her či tanečních radovánek, které ke svatbám neodmyslitelně patří. Rovněž se často jedná o jediný okamžik, kdy se mohou potkat obě rodiny, a to i ty vzdálenější. Rozhodnutí vzít se v tajnosti může samozřejmě ovlivnit stávající rodinné či přátelské vztahy. Nejhůře toto rozhodnutí zpravidla nesou rodiče. Věřte však, že i přes případné slzy vám budou do života přát jen to nejlepší. Stejně tak přátelé, kteří vás mají skutečně rádi, pochopí a akceptují vaši volbu bez výčitek.

Každopádně než toto velké rozhodnutí učiníte, zkuste se spojit s někým ze svého okolí, kdo takovouto svatbu zažil, případně připravoval. Vyslechněte zkušenosti, rady a doporučení, ať víte, co vše vás může potkat.

Bez čeho se neobejdete a jaké jsou alternativy?

Uspořádat svatbu „na tajňačku“ samozřejmě také vyžaduje jisté úsilí, byť obvykle menší než u svatby konvenční. Žádný obřad, ani ten tajný, se samozřejmě neobejde bez oddávajícího. Bez něj bude váš sňatek bohužel neplatný, resp. neprávoplatně uzavřený. Důležitou součástí obřadu jsou i svědci. Pokud si přejete vzít se opravdu bez přítomnosti kohokoliv z vašich blízkých, je možné si zažádat o přidělení svědků přímo na matrice. Může vám svědčit klidně matrikářka nebo fotograf. I přestože se chcete nechat oddat „inkognito“, je obvyklé alespoň trošku vyladit svůj zevnějšek prostřednictvím služeb kadeřnice či kosmetičky, a odít se do slavnostnějších šatů. Dorazíte-li však k oltáři s ptačím hnízdem na hlavě a v roztrhaných džínách, stále platí, že je to vaše svatba a „proti gustu žádný dišputát“. Doporučujeme dobře zvážit, zda zvolíte služby svatebního fotografa či kameramana. Přeci jen by vás později mohlo mrzet, že na svůj velký okamžik nemáte jedinou vzpomínku.
O tom, jak bude vypadat váš svatební den, si rozhodujete samozřejmě sami, resp. se svým protějškem. Určitě však nebude ke škodě uvést oblíbené alternativy ke zcela utajené svatbě:

  • svatba se svědky, rodiči či nejbližšími hosty
  • svatba se svědky, rodiči a oslavou pro hosty poté
  • svatba uskutečněna tajně, avšak s předchozím oznámením rodině

Celebrity a ti, co jsou v tom až po uši

Nejčastěji uváděnými příklady tajných sňatků jsou rozhodně svatby slavných osobností. Ty jsou totiž denně vystavovány světlům reflektorů, paparazzi fotografům a obecně médiím. Takto důležité životní události si tedy logicky často velmi pečlivě střeží a uskutečňují nejčastěji právě tajné svatby nebo obřady naprosto v soukromí a daleko od bydliště. Tajnou svatbu však leckdy volí i páry, které jsou tak bláznivě zamilované, že nepřemýšlí nad tím, co bude zítra. I v případě tajné svatby však platí, že je dobré mít alespoň pocit, že osoba po vašem boku je tou, se kterou chcete strávit zbytek svého života.

Pomáhali jste uskutečnit nebo jste dokonce zažili tajnou svatbu? Zkuste se s námi podělit o vaše postřehy a inspirovat tak páry, které tuto formu sňatku zvažují.

 Autor: Nikola Trnovcová

Článek přečten: 495×