BRILAS.CZ
Volejte 777 441 144 (Po-Pá 10:00-19:00)
HLEDAT
NÁKUPNÍ KOŠÍK
0 položek

To nejdůležitější pro výběr svatebního fotografa

Každá svatba s sebou přináší mnoho zásadních otázek. Rozhodnout, kdo a jak to celé bude fotit, patří obvykle k těm nejdůležitějším. Svatební fotka je totiž VIP snímkem vašeho života, kterému momentka šneka na okně v 56. podlaží mrakodrapu v Šanghaji nesahá ani po okraj rámečku.

To nejdůležitější pro výběr svatebního fotografa

Pokud jste právě propadli depresi, nic se neděje. Zaprvé to s focením obvykle není tak hrozné, a zadruhé trochu vás vyděsit bylo účelem textu. Jinak bychom vás nemohli v další části zase uklidnit, seznámit s praxí, a dát vám pár cenných rad.

Uklidnění
Dnešní doba se vyznačuje přebytkem nabídky „všeho nad vším“. Vzhledem k faktu, že to s drobnými zádrhely platí i v oboru zvěčňování sňatků, stačí jen přesyceného trhu využít ve svůj prospěch. V praxi to znamená, že ať už se rozhodnete pro jakýkoliv styl focení, období, světadíl, rozpočet, svého svatebního fotografa určitě najdete. Zmíněným zádrhelem se ale může stát termín. Funguje to podobně jako s kadeřnicí. Pokud o ni opravdu stojíte, zamluvte si ji včas. Pokud to nejde, najděte jinou. Vyplatí se hledat, nabídka je opravdu nekonečná.

Praxe
Klíčovým výchozím kritériem při výběru bývá cena. Ta dělí nabídku na dvě základní části - profesionálové a neprofesionálové - přičemž cenová hranice leží přibližně na úrovni 10 tisíc korun. My si nicméně nabídku rozdělíme na čtyři skupiny, protože věříme, že to usnadní samotný výběr. 


Skupina A – Absolutní hazard
Hazard je něco, co ve většině případů nevyjde. Bez ohledu na to, co uděláte. Pokud je vám nabídnuta cena 3-5 tisíc, vězte, že se jedná o začátečníka. Ten si na vás dost pravděpodobně vyzkouší, jestli ho to vlastně bude bavit. Vždy požadujte ukázku jeho dosavadní práce. Klidně i focení jiné příležitosti než svatby, ať máte alespoň trochu představu, jestli vám jeho služby budou stačit.

Skupina B – BlikBlikBlikt
Většinou se jedná o fotografy, kteří si jen přivydělávají a mimo svateb fotí i všechno ostatní. Získáte obvykle solidní úroveň práce, ale rozhodně nečekejte fotky, které zboří centrálu Facebooku. Opět zde funguje, že prozkoumání portfolia nebo focení na zkoušku prozradí víc. U skupin A i B platí, že část práce uděláte sami. Výběr fotek, vymýšlení kompozic, dohled, atd. Zní to všechno jako jedna velká nevýhoda, ale nápadité a akční páry tady často najdou své lidi.

Skupina C- jako ProfíCi
Začínají na 10-15 tisících a tady byste se neměli nikdy splést. Konečná volba bývá dána specifickým stylem, doporučením, recenzemi a osobním naladěním. Poslední kritérium určitě nepodceňte. Dobrý vztah s fotografem je základním kamenem úspěšného focení. U profesionálů můžete počítat se zajištěním kompletního svatebního focení, výběrem fotek či kvalitní technikou. A samozřejmě zkušenostmi, díky kterým je nerozhodí ani pozvání na 26. panáka slivovice od ženichova svědka.

Skupina D - Doubleprofíci
Fotografové - celebrity. Umí to samé, co profíci, ale všechno o tři třídy výše. Nic neřešíte a na konci se těšíte z fantastických fotek. Nebo řeknete, jaký čekáte výsledek, a ten je vám v luxusním balení dodán. Tady to již není o jednom nebo dvou lidech na „placu“. Obvykle dorazí celý tým, něco jako produkční štáb při natáčení filmu.

Pár rad na konec
Na ceně obvykle záleží. Není nic špatného na tom chtít ze svatby jen klasické fotky jako vzpomínku na okamžik v životě. Stejně tak není ničím zavrženíhodným, když chcete ze svatby ty nejlepší fotky světa. Obě cesty ale mají svá úskalí. Pokud se rozhodnete pro klasické „normální“ fotky, ani ty největší slzy světa vám možnost zopakování svatebního focení nevrátí. Budete se muset smířit s tím, co máte. Pokud zvažujete focení s profesionálem, opravdu si jej zamluvte včas. Úspěšný svatební fotograf má diář plný klidně na 1-2 roky dopředu. Nepodceňujte ani seznámení s fotografem. Tak jako u každé služby i tady obvykle platí, že čím lepší máte vztah, tím lepší výsledek se nakonec dostaví.

Jak jste vybírali/budete vybírat svého svatebního fotografa vy? Neváhejte se s námi podělit o zkušenost v komentářích!

Autor: Michael Vrba

Článek přečten: 468×

Nejnovější články

Vdávat se těhotná? Žádný problém! Vdávat se těhotná? Žádný problém! Dovolujeme si oznámit, že dne… Dovolujeme si oznámit, že dne… Rytina ušitá na míru Rytina ušitá na míru Historie a symbolika snubních prstenů Historie a symbolika snubních prstenů