BRILAS.CZ
Volejte 777 441 144 (Po-Pá 10:00-19:00)
HLEDAT
NÁKUPNÍ KOŠÍK
0 položek

Na co si dát pozor při plánování svatby u moře

Zavřete oči. Představte si šum moře, písek mezi prsty, vlny narážející do nedalekých skal a zapadající slunce. Kráčíte směrem ke své lásce a nikdy jste nebyli šťastnější, protože právě za pár vteřin si v tomhle nádherném prostředí řeknete své „ano“. Sníte o takovém dni D? Pak pro vás máme pár tipů, na co při plánování svatby v zahraničí nezapomenout.

Na co si dát pozor při plánování svatby u moře

Kdy začít plánovat svatbu v zahraničí

Svatbu začněte plánovat s dostatečným předstihem. Je třeba brát v úvahu dostupnost vámi zvoleného svatebního termínu i požadavky místních úřadů na včasné dodání dokumentů pro právně platnou svatbu. Navíc je samozřejmě potřeba zajistit ubytování, letenky a další nezbytné záležitosti.

Romantici mají zelenou

Sňatek v zahraničí má hned několik výhod. Mezi ty největší patří soukromí, což ocení především zastánci svateb jen v kruhu nejbližších. Chtějí si hlavně užít jeden druhého, zažít tu pravou romantiku za zvuků moře a svitu zapadajícího slunce. Finančně se dá svatba u moře zajistit už za několik desítek tisíc korun. Není však těžké utratit za takový sňatek podstatně více. Klíčovými nákladovými faktory bývají zvolená destinace, počet účastníků, rozsah a samozřejmě i kvalita služeb, které si dopřejete. 

Tipy na destinaci a termín

Svatba na pláži ve vaší vysněné lokalitě nemusí být nereálným snem. Stále četněji snoubenci stvrzují svůj vztah na Maledivách, Bali, Seychelách, případně v Chorvatsku či Itálii. Zajisté však nechcete riskovat, že váš den D zhatí počasí. Mohlo by se stát, že by vás například díky velkým vlnám nemuseli na pláž vůbec vpustit. Volte proto termín uvážlivě. Ve Středomoří doporučujeme období květen až říjen. Exotičtější místa, jako například Mauricius, Seychely či Dominikánská republika, jsou pak přívětivější od října do června.

S agenturou nebo na vlastní pěst

Sami, nebo agentura? Klíčová otázka. Svépomocí jistě ušetříte na financích, ale oplátkou vás to bude stát nemálo času na vyřízení potřebných formalit. Pokud si na to troufáte, obraťte se nejprve na matriční úřad v místě vašeho trvalého bydliště. Ten vám vystaví vysvědčení o právní způsobilosti k uzavření manželství. Poté se spojte s matrikami ve vybrané destinaci a zjistěte, jaké doklady budete k právoplatnému sňatku potřebovat. Počítejte s tím, že vyřizování vás nemine ani po obřadu. Zahraniční dokumenty je nutno přeložit do češtiny, aby vám specializovaná matrika vystavila český oddací list.

Druhou možností je svěřit se agentuře, která vám zorganizuje svatbu přesně dle vašich představ. Pomohou vám a poradí jak s výběrem destinace, tak s vyřizováním potřebných dokumentů. Obvykle pro vás připraví kompletní balíček, ve kterém je zahrnuto i pojištění, letenky a ubytování včetně stravy. Zajistí hladký průběh svatby a pohlídají, aby nenastal problém s legalizací sňatku. Případné problémy řeší obvykle česky mluvící koordinátor. Při výběru agentury však buďte obezřetní. Ptejte se a podmínky spolupráce si ukotvěte jednoznačně ve smlouvě.

Právně platná nebo symbolická svatba

Při výběru místa vaší svatby je třeba zohlednit, zda si přejete uzavřít právně platnou (uznatelnou) svatbu, nebo pouze symbolický sňatek, který poté právně stvrdíte doma v Česku. Pokud preferujete první variantu, asi bychom raději rovnou doporučili využít služeb profesionálních agentur. Mají obvykle velmi dobrý přehled o formálních požadavcích v jednotlivých lokalitách. Někde je to relativně snadné, jinde naopak nemožné. Populárními destinacemi pro právně platnou svatbu jsou kupříkladu Havaj, Mauricius či Karibik. Na tolik oblíbených Maledivách ale uzavřete pouze svatbu symbolickou.

Mezi nejoblíbenější a cenově dostupné země patří Řecko či Chorvatsko. Například v Itálii však může být svatba komplikovanější. Je zde totiž k vidění poměrně dost výjimek a omezení. Mezi ty nejzásadnější patří fakt, že svatbu musíte nejdříve uskutečnit na úřadě. Taktéž je dobré vědět, že ve Španělsku, Francii nebo na Kanárských ostrovech není možné sňatek uzavřít, pokud zde nemáte dlouhodobý pobyt.Zažili jste, či plánujete svatbu v zahraničí? Neváhejte se podělit o své zkušenosti, rady a doporučení v komentářích!

Autor: Nikola Trnovcová

Článek přečten: 537×

Nejnovější články

Vdávat se těhotná? Žádný problém! Vdávat se těhotná? Žádný problém! Dovolujeme si oznámit, že dne… Dovolujeme si oznámit, že dne… Rytina ušitá na míru Rytina ušitá na míru Historie a symbolika snubních prstenů Historie a symbolika snubních prstenů