BRILAS.CZ
Volejte 777 441 144 (Po-Pá 10:00-19:00)
HLEDAT
NÁKUPNÍ KOŠÍK
0 položek

Kde se vzala tradice snubních prstenů

Zásnuby bez zásnubního prstenu nebo svatbu bez snubáků si dokáže představit jen málokdo. Ale kde se tradice vzala? Kde se protly kroužky z drahých kovů se sliby věrnosti, oddanosti a lásky do konce života? Dnes se dozvíte jejich tajemství!

Kde se vzala tradice snubních prstenů

Historie dlouhá téměř 7 tisíc let

První snubní prsten pravděpodobně navlékla jedna ze starověkých Egypťanek kolem roku 4 800 př. n. l. Předchůdce dnešního šperku z drahého kovu se vyráběl s ostřice a rákosí spleteného do tvaru kruhu, dále z kůže, kostí či slonoviny. Proč právě kruh? Jedná se o symbol celistvosti, dokonalosti, nekonečna, věčnosti a věčného opakování života. Snoubí v sobě tedy vše, po čem člověk touží, když dojde na lásku.

Římané, průkopníci tradic

Svou troškou do mlýna pak přispěli Římané. Ženám sice navlékali prsteny více na znamení nadvlády a majetnického postoje než ve jménu lásky, ale zároveň začali pro výrobu prstenů používat pevnější materiály. Pro domácí nošení jim posloužilo železo, pro snubní prstýnky do společnosti se však již využívalo zlato i stříbro. Pochopitelně platilo, že čím dražší prsten muž ženě daroval, tím víc ji měl milovat.

Někteří Římané dokonce nechávali do snubních prstenů vyrývat vzkazy, což snubním prstenům zůstalo dodnes. Vedle materiálu a rytin do snubních prstenů ukotvili Římané také místo, kde ženy prsten nosí čili na levém prsteníčku. Ti se domnívali, že právě prsteníčkem na levé ruce vede žíla lásky.

Součást svatebního obřadu díky papeži Mikuláši I.

Oficiální místo při svatebním obřadu snubním prstenům vydobyl papež Mikuláš I., a to roku 860. Týkalo se to ovšem jen žen, muži si na povinnost navléknout si kroužek věčné, oddané a bezelstné lásky při ceremoniálu počkali ještě celé tisíciletí.

Situace se obrátila až v průběhu 2. světové války. Muži začali prsteny nosit v průběhu bojů jako upomínku na své rodiny, potažmo pak na své ženy, jež na ně doma čekaly, až se z války muži vrátí.

21. století a snubní prsteny

Role prstenu se až do současnosti tedy příliš nezměnila. Stále představuje příslib nejkrásnějšího citu a opory v dobrém i zlém, stejně tak sounáležitost partnerů. Už ale rozhodně neplatí, že by se musely vyrábět jen ze žlutého zlata či stříbra.

Zlato nabízí hned dva další odstíny jako růžovou nebo bílou či jejich kombinace. Mezi moderní materiály se řadí také chirurgická ocel a titan, přičemž se tyto kovy často velice slušivě kombinují s drahými. Evolucí prošly i tvary snubních prstenů. Dávno se nejedná jen o hladké kroužky. Můžete vybírat ze snubních prstenů s abstraktními rytinami nebo variací prstenů vykládaných diamanty.

Článek přečten: 433×

Nejnovější články

Briliant - ozdoba ženy Briliant - ozdoba ženy Zásnuby u vánočního stromečku Zásnuby u vánočního stromečku Základ pro svatební hostinu? Menu! Základ pro svatební hostinu? Menu! DIY svatba aneb tipy jak vyrobit homemade dekorace DIY svatba aneb tipy jak vyrobit homemade dekorace