Menu
Podpora 777 441 144 (Po-Pá 10:00-19:00)
0
  • Prsten byl přidán do oblíbených
Hledat

Svatební dary, které udělají radost

Svatební dary, které udělají radost

Téma svatebních darů bývá často pro snoubence těžké dilema. Jak to řešit? Nechat výběr na hostech a riskovat 3 sady broušených skleniček a nespočet ručníků? Nebo si říci o konkrétní dary a být ti, co si děsně vymýšlí? Nebo dokonce ti, co si nadrzo řekli o peníze? 

Kategorie: Svatba

Svatební dary jsou ošemetná záležitost. Ale s trochou šikovnosti, fantazie a s dneštními možnostmi se to dá zvládnout k Vaší spokojensti a ke spokojenosti většiny svatebních hostů (rejpal se vždycky najde, ale tím si nenechte zkazit náladu). 

Seznam svatebních darů

Jistě už jste slyšeli o seznamech svatebních darů (wedding wish list, wedding gift list apod.), které sepíšete a svatební hosté z nich následně vybírají, co Vám právě oni darují. Rezervovaná položka se vyškrtne, vybírají další atd.

Výhoda tohoto seznamu je zřejmá. Dostanete to, co skutečně potřebujete nebo co si přejete a dary se neopakují. Trend těchto svatebních seznamů darů se k nám dostal ze západu a v posledních letech je poměrně běžný i u nás, ovšem v poněkud rozdílné podobě než třeba v Americe.

Jak to funguje v Americe
Tam fungují seznamy svatebních darů většinou tak, že si si je založíte v konkrétním obchodě (případně u specializované společnosti, která nabízí zboží od více obchodníků) a svatebčané Vám kupují naprosto konkrétní věci. V dnešní době se jedná samozřejmě spíš o online verzi. Takže v konečné podobě to často vypadá tak, že snoubenci si seznam darů vytvoří online, svatební hosté dar online vyberou, online zaplatí a společnost nakonec dary hromadně přiveze až do domu snoubenců. Na náš vkus už příliš neosobní, ale proč ne, svůj účel to splní.

Třeba v Americe mají seznamy darů poměrně dlouhou tradici, a tuto službu opravdu nabízí nepřeberné množství obchodů. Lákají pak třeba zákazníky na to, že jim za vytvoření gift listu právě u nich dají nějaký dárek, nebo slevu na věci, které jim hosté z gift listu nekoupili. Také hostům, kteří dary kupují nabízejí následnou slevu na jejich vlastní nákup. Prostě je to business. :)

Jak to funguje u nás
U nás samozřejmě také některé obchody nabízejí vytvoření seznamu svatebních darů, ale snoubenci většinou dávají přednost vlastním verzím. Nabídnou pak seznam darů, kde uvádějí, jaký dárek by uvítali, a to buď jen orientačně (stolní lampičku) nebo naprosto konkrétně (stolní lampičku typu LAMPA 123, koupíte například na www.XXX.cz) 

Jak na vlastní seznam darů 

  • Nejjednodušší možnost, jak si vytvořit seznam svatebních darů nabízejí například některé svatební portály. Pro příklad uveďmě www.beremese.cz nebo www.svetsvateb.cz. Sami určitě na internetu nebo na doporučení přátel najdete řadu dalších.
  • Jednoduchý seznam darů můžete také zveřejnit třeba na svém blogu. Rezervace dárků pak může probíhat e-mailovým způsobem nebo telefonicky, kdy takto zamluvenou věc z blogu vyškrtne pověřená osoba.
  • Ti z Vás, kteří plánují mít vlastní svatební webové stránky mohou seznam darů (třeba s jednoduchým rezervačním systémem) zveřejnit spolu s dalšími informacemi o svatbě právě tady. 

Nová podoba seznam darů

V zahraničí je ovšem největší rozmach tradičních seznamů darů dávno pryč. Důvod je zřejmý, stejně jako u nás, většina snoubenců už řadu let bydlí společně, vše mají zařízeno a tak tradiční seznam darů s vařečkami, hrnci, mikrovlnkami, vázami a příbory už prostě postrádá smysl.

A tak například v Americe od seznamu darů snoubenci pomalu ustupují a stejně jako často u nás si říkají o peněžní dary. Což není vždycky jednoduché, protože někomu brání stud říct si o peníze (i když dnes naprosto neopodstatnělý) a někdo by si třeba i řekl, ale ze strany svatebních hostů to není přijímáno příliš dobře. Oni Vám prostě chtějí něco dát, nejen peníze, které utratíte za kdo ví co!

Takže nezbývá než najít nějaký kompromis. Jen Vy znáte své pozvané hosty, jen Vy tušíte, co by na ně mohlo platit, co si můžete dovolit, jestli mají smysl pro humor atd. My pro Vás máme několik tipů, jak přizpůsobit tradiční seznam darů dnešní době. Třeba Vás některý z nápadů inspiruje a pomůže Vám vyřešit dilema svatebních darů. 

→ Mezi klasické dary můžete přidat i několik položek, kde host daruje peníze, ale na konkrétní věc, kterou si Vy později vyberete a koupíte (př. na mikrovlnou troubu, kterou ještě stále pečlivě vybíráme) 

→ Můžete také hostům nabídnout, aby Vám koupili nejrůznější druhy dárkových poukazů do Vašich oblíbených obchodů, nebo do obchodů, které budete v nejbližší době určitě využívat (př. poukaz do obchodu s nábytkem, s bytovými doplňky, do hobbymarketů orientovaných na dům a zahradu…); výhoda je v tom, že zde si částku určí oni sami podle svých možností  

→ Také můžete do svého seznamu darů zahrnout zážitkové dary, ty můžete specifikovat naprosto přesně i s odkazem na konkrétní firmu, stránky atd. nebo pouze volně (př. víkendový pobyt pro dva, večeře v restauraci, kafíčko a zákusek v kavárně, vstup do vířivky, sauny, solárka, vstupenky do kina/divadla/ na muzikál/koncert, masáž, kateřnické služby kosmetické studio, permanentka na plavání, do fitcentra apod. 

→ Hlavně pro kamarády, od nichž velké dary nečekáte, můžete vymyslet originální drobnější dary, které Vám ale udělají radost (př. puzzle, společenské hry, knihy, encykolpedie, cestovní průvodci, láhev kvalitního vína, kvalitní sypané čaje, kávy apod. ) 

→ Pokud svatbu pořádáte v době, kdy už čekáte miminko, můžete jako svatební dary uvést i několik věcí souvisejících s výbavičkou dítěte 

→ pokud opravdu nic, ale vůbec nic nepotřebujete a chcete být obdarování výhradně penězi, zkuste nějakou vtipnou variantu:

  •  vyhlašte jakousi „soutěž“ o nejorginálněji darované peníze, uvídíte, že někteří přátelé Vás svou invencí překvapí
  • svůj seznam svatebních darů uveďte tím, že chcete jet na svatební cestu svých snů a budete rádi, když Vám svatební hosté pomohou Váš sen realizovat. Pak se zamyslete, co byste na své dovolené chtěli dělat, vytvořte seznam, přidejte obrázky a orientační ceny a nechte hosty vybírat, co Vám „jakože“ zaplatí (př.jednodenní potápěčský kurz, jízda na vodních lyžích, večeře s výhledem na moře, drink v hotelovém baru, jízda na velbloudovi, čtyřkolce, půjčení skútru, pár eur na útratu atd.) Do obálky mohou pak k darovaným penězům přidat ilustrační obrázek toho, co Vám darují.
  • podobný princip jako v předchozím případě můžete uplatnit i na různé věci, které jsou dražší a jeden host by je nezaplatil. Můžete tak například začít tím, že plánujete nákup auta, motorky, kuchyňské linky, rekonstrukci koupelny apod. Svatebčané Vám pak budou moci symbolicky kupovat jednotlivé části těchto věcí (př. nové auto – pneumatiky letní, pneumatiky zimní, sedačky, volant, světla, řadící páka, stěrač atd.) Opět pak mají možnost vytisknout si obrázek a přidat jej k penězům
  • nakonec se zamyslete. Opravdu do svého seznamu svatebních darů nevymyslíte alespoň několik klasických věcí „do výbavy“, které ještě nemáte ale vlastně by Vám udělaly radost. Kávovar? Ruční šlehač na frapé? Plech na muffiny? Sada na fondue? Stylová čajová konvice? Bude dobré mít něco takového v záloze. Třeba jen pro případ, když se nějací příbuzní nenechají odbýt a půjdou si tvrdohlavě za svým. „Tak my ti něco vybereme sami, když ty nevíš. Abys měla od nás něco na památku!“ Lépe dostat na památku něco, co aspoň někdy užiju, než jelena ve skoku nebo sadu broušených skleniček (omlouváme se všem milovníkům těchto věcí, ale lepší příklad nás nenapadl).

U dárkových poukazů a voucherů nezapomeňte zdůraznit, aby se dárci postarali o co nejdelší platnost. A u veselých variant seznamů darů nezapomeňte zjistit, jak je to se smyslem pro humor Vašich vzdálenějších příbuzných. Ať nakonec nemusíte řešit, co se všemi těmi stěrači, zrcátky a pojistkami…  

Přejeme Vám, ať dostanete od svých hostů to, co si přejete!

Článek přečten: 6296×