Menu
Podpora 777 441 144 (Po-Pá 10:00-19:00)
Hledat

Briliant - ozdoba ženy

Briliant - ozdoba ženy

Šperky a drahé kameny patří neodmyslitelně k sobě. Až budete vybírat zásnubní prsten, zcela určitě se setkáte s pojmy, jako je diamant, briliant nebo zirkon. Víte ale, jaký je mezi jednotlivými kameny skutečný rozdíl?

Kategorie: Zásnuby

Rozdíl mezi briliantem a zirkonem (kubická zirkonie)

Na první pohled jde o téměř totožně vyhlížející kameny, které jsou odedávna součástí zásnubních i snubních prstenů. Zatímco zásnubní prsten se zirkonem pořídíte již za několik málo tisíc, pro prstýnek se skvostným briliantem už musíte sáhnout hlouběji do kapsy. Cena kvalitních briliantových prstenů většinou začíná na deseti tisících.
Cenový rozdíl určuje především fakt, že diamant, tedy briliant ve své původní nebroušené podobě, je přírodního původu, kdežto zirkon vzniká chemicky a jde tak o uměle vyrobený kámen. Diamant je co do tvrdosti králem mezi všemi nerosty, oproti tomu zirkon je mnohem měkčí a také méně odolný. Jejich kvalita se tedy na rozdíl od vzhledu nedá srovnávat.

Diamanty jsou věčné

To, jak se drahokam třpytí, ovlivňuje hlavně index lomu světla, který má briliant nejvyšší ze všech přírodních látek. Briliant se proto díky většímu odrazu světla třpytí několikanásobně více než jeho levnější alternativa zirkon, a to hlavně s postupujícím časem. Zirkon po pár letech začíná díky opotřebení trochu matnět a ztrácet lesk. Diamant je však nejtvrdším nerostem na Zemi a proto jej nic nepoškrábe. Tím si uchovává svou kvalitu po dlouhé roky. To věděl i James Bond alias Agent 007 v legendárním snímku Diamonds Are Forever.

Rozdíl mezi diamantem a briliantem

Briliant není jiný kámen, jak by se mohlo zdát. Jedná o stejný nerost. Diamant je kámen, který není upravený a má tak stále tvar neforemného nerostu, tak jak byl vytěžen. Briliant je už ale vybroušený diamant. Konkrétně diamant upravený briliantovým brusem. Kulatý diamant vybroušený briliantovým brusem je nejčastěji používaným druhem diamantu a zasazuje se do většiny šperků. Odtud tedy názvy typu briliantové šperky, briliantové náušnice, briliantové prsteny a podobně.

Co určuje cenu briliantového šperku

Cenu takových šperků ovlivňuje především kov použitý na jeho výrobu (zlato, platina, atd.), velikost drahých kamenů a jejich počet. Hodnotu samotného briliantu stanovuje způsob brusu kamene (Cut), čistota kamene (Clarity), jeho váha (Carat) a také barva (Color). Čím je kámen čistší, větší a bezbarvější, tím je také dražší.
Nicméně existuje třída diamantů známá jako barevné diamanty (anglicky Fancy diamonds nebo Fancy colored diamonds), které jsou opravdu barevné, včetně barev jako je modrá, růžová, žlutá, zelená atd. Tyto barevné diamanty mohou mnohonásobně cenově převyšovat bílé, resp. bezbarvé diamanty.

Jak to vidíte vy - zirkon nebo briliant? Neváhejte se podělit o svůj názor v diskuzi

Autor: Martin Štrosner

Článek přečten: 725×