Menu
Podpora 777 441 144 (Po-Pá 10:00-19:00)
0
  • Prsten byl přidán do oblíbených
Hledat

Pověste si svůj zámek lásky

Pověste si svůj zámek lásky

Chcete, aby vám láska vydržela navždy, aby vás nikdy nic nerozdělilo, abyste byli už pořád spolu? Na to je jednoduchý recept – stačí si pořídit visací zámek, napsat na něj vaše jména, zámek připevnit na nějaké vhodné místo a zahodit klíč! Že netušíte, co to plácáme? Pak pokračujte ve čtení. 

Kategorie: Tipy a trendy

No dobrá, věčnou lásku vám to nezaručí. Na vztahu se musí pracovat, a to prostě nijak neošidíte. Ale proč si neudělat radost jedním pěkným zvykem. Žádná novinka to není, ale možná i ti z vás, kteří tento zvyk znají, najdou v našem článku některá zajímavá fakta.

O co jde?

Zámky lásky jsou visací zámky, které zamilované páry věší na mosty,Passerelle Léopold-Sédar-Senghor ploty, brány nebo jiná veřejná místa, aby dali najevo svou lásku. Většinou ještě dopisují na zámek svá jména. Zámek pověsí a klíč zahodí, což má symbolizovat jejich nerozdělitelnost a věčnou lásku. Některým párům postačí obyčejný zámek ze supermarketu, na který lihovkou dopíší svá jména. Jiné páry volí speciální zámky třeba ve tvaru srdce a svá jména si tam nechají vyrýt ozdobným písmem. Jaký to má vliv na kvalitu věčné lásky nám není známo, ale specializovaní prodejci zámků si jistě mnou ruce. 

Kde se zámky věší?

 Je asi jasné, že pověsit si takový zámek na drátěný plot u vašeho domu Pont des Artsnení to pravé ořechové. Chce to nějaké speciální místo. A tak (kdo ví podle jakého klíče) začaly všude možně po světě vznikat místa, na která zamilovaní své zámky věší. Milenci si nejvíce oblíbili mosty. Možná proto, že odhazování klíče do řeky má to správné dramatické kouzlo.

Možná patříte mezi ty, co měli za to, že „most lásky“ se nachází jen v Paříži, nebo jen v Římě. Ale to opravdu dnes již není pravda. Samozřejmě spojit krásný romantický výlet s romantickým gestem pověšení zámku se přímo nabízí. Takže ano, mosty v Paříži a v Římě patří mezi ty nejznámnější a nejoblíbenější, ale zámky lásky najdete na mnoha jiných místech ( jsou to především mosty, ale ne nutně) po celém světě.

Musíme alespoň zmínit, že místní úřady z tohoto zvyku většinou velkou radost nemají. Karlův mostTuristé totiž někdy opravdu postrádají soudnost a věší zámky i na historické památky, které tím nejen hyzcí ale i ničí. Odstraňování zámků je nákladné finančně i časově, navíc celý zvyk pak ztrácí smysl, když jsou zámky obratem odstraněny. Těžko se pak divit, že to někteří správci památek označují na jistých místech za vandalismus. Jeden blízký příklad za všechny: turisté v Praze věší zámky na Karlův most, konkrétně na mřížku u místa, kde byl svržen sv. Jan Nepomucký. Váha zámků mřížku zatěžuje a následné odstraňování tomu také příliš nepomáhá. Na druhou stranu tyto mosty lásky přitahují pozornost turistů, a tak tento zvyk některá města naopak podporují. Budují třeba speciální konstrukce, na které je možné zámky věšet bez toho, aby poškozovaly památky. No, tento zvyk zkrátka vyvolává rozporuplné reakce. Takže pokud jste správně uvědomělí, než někde svůj zámek lásky pověsíte, zjistěte si, jak se k tomu místní autority staví. 

Jaké jsou nejznámější mosty lásky?

 Romantická Paříž se přímo nabízí a tak není divu, že se tamní mosty pod zámky lásky přímo prohýbají. Pont de l'ArchevêchéNenajdete tady jeden most ověšený zámky, ale hned několik. Původní nejznámější je Pont des Arts. Ze zámků na něm přecházely oči, ovšem jen do doby, než byly v roce 2010 ze dne na den odstraněny. Lidé však nezaváhali a začali zámky věšet na Pont de l'Archevêché. Město tak nějak podlehlo tlaku veřejnosti a zámky tam prozatím nechává. Jak dlouho, to je otázka. Protože zamilovaných je mnoho a místa na mostě málo, začali lidé opět věšet zámky na původní Pont des Arts. A taky na Passerelle Léopold-Sédar-Senghor a Pont du Carrousel. Nejspíš zámky v menší míře najdete i na dalších pařížských mostech. Paříži se možná brzy začne kromě města lásky a města světel říkat také město visacích zámků. Kdo ví!

Řím má samozřejmě také svůj most. Je to Ponte Milvio, kde zamilovaní věší své zámky nejčastěji. Možná proto, že zde údajně zahynul sv. Valentin. Možná proto, že most ve své knize tímto způsobem proslavil spisovatel Federica Moccia.

Hohenzollernbrücke v KolíněV Německu je asi nejznámější most Hohenzollernbrücke v Kolíně.

Město vážně uvažovalo o odstranění zámků, ale nakonec také podlehlo tlaku veřejnosti.

 

Most Luzhkov v MoskvěZajímavě si se zámky lásky poradili v Moskvě na mostě Luzhkov.

Zamilovaní tam věší své zámky na kovové konstrukce ve tvaru stromů.

 

Most u Velkopřevorského mlýna v PrazeMožná mnozí z vás netuší, že i v Praze se najde jedno takové místo.

Jedná se o malinký most u Velkopřevorského mlýna, kde už jen těžko najdete volné místečko.

 

Vlastně bychom v tom výčtu známých i méně známých mostů lásky mohli pokračovat ještě pěknou dobu. A to jsme v Evropě. Pak bychom pokračovali přes Ameriku do Asie a kdo ví kam ještě. Své mosty lásky má dál třeba Londýn, Florencie, Benátky, Wroclaw, Krakow, Amsterodam, Brusel, Vilnijus, Kalingrad, Verona, Toronto, Soul, Čína má svou svatbou horu. No, zkrátka vzpomeňte si na nějaké větší město a nejspíš tam nějaké to místečko se zámky najdete. Pokud Vás zajímají některá další místa, nechte si poradit Wikipedií, ale buďte si jistí, že ani ta nemá svůj seznam kompletní.  

Kde se tento zvyk vzal?

Vypátrat původ tohoto zvyku je složité a kdo byl kdysi kdesi první se už asi nikdy nedozvíme.Ponte Milvio v Římě Někteří lidé myslí, že jde o původně francouzský zvyk (snad proto, že je tak rozšířený v Paříži), jiní mají za to, že jde o zvyk italský (tady většinou vycházejí z knihy Federica Moccia, jehož hlavní hrdinové si tímto způsobem v knihe ztvrdili svou lásku). Zmiňovaná kniha možná není původcem tohoto nápadu, ale určitě měla významný vliv na jeho rozšíření minimálně po Evropě. Kořeny věšení zámků mohou mít ovšem svůj původ i v daleké Číně. Tam prý kdysi bývala na Velké čínské zdi lana, kde své zámečky lásky věšeli novomanželé. Klíč pak neházeli do žádné řeky, ale prostě přes zeď. Přes Velkou čínskou zeď, což je možná ještě působivější než klíč házet do řeky.

Svůj vlastní příběh má ale třeba i malý nenápadný Most Ljubavi v Srbsku. Most Ljubav v SrbskuNěkdy před 2. světovou válkou se učitelka Nada z vesnice Vrnjačka Banja zamilovala do Srbského důstojníka jménem Relja. Potom co si slíbili lásku, musel Relja odjed bojovat do Řecka. Tam se ale zamiloval do místní dívky a zasnoubení s Nadou zrušil. Ta se ze svého zklamání nikdy nevzpamatovala a brzy zemřela na zlomené srdce. Dvíky z vesnice Vrnjačka Banja nechtěly dopadnout jako Nada a tak na ochranu svých lásek začaly věšet zámky se svým jménem a jménem svého milého na most, kde se Nada a Relja scházeli.

Toužíte si i vy pověsit svůj zámek lásky? 

Článek přečten: 11491×