Menu
Hledat
0
  • Prsten byl přidán do oblíbených

Jak je to se svatebním volnem v roce 2023/24?

Jak je to se svatebním volnem v roce 2023/24?

Pokud se chystáte do toho v brzké době „praštit“, pravděpodobně vás bude zajímat, jak to aktuálně vypadá se svatebním volnem. Využili jsme možnost vyzpovídat odborníka na dané téma a níže vám přinášíme odpovědi na vaše nejčastější otázky.

Kategorie: Svatba

Marcela Barcalová pracuje více než 15 let jako HR business partner/leader v nadnárodních korporacích. Řešení svatebního volna zaměstnanců patří k jejím běžným pracovním povinnostem, a to nejen optikou pracovně-právní, ale také zaměstnavatelskou.

Dobrý den, Marcelo, díky, že jste si na nás udělala čas. Hned se vrhneme na první otázku.

Kolik svatebního volna v práci dostanu, když se budu chtít ženit/vdávat?

Dobrý den, stále platí, že zaměstnanec má k dispozici 2 dny volna. Z toho jeden na svatební přípravy, druhý na obřad samotný. Tyto dny na sebe nemusí bezprostředně navazovat.

Jak je to se mzdou za dané dny?

Náhrada mzdy přísluší zaměstnanci pouze za jeden den ze zmiňovaných dvou. Ten druhý zaměstnavatel kompenzovat nikterak nemusí a většinou to ani nedělá.

Co když bude svatba o víkendu, kdy nevěsta či ženich standardně práci nevykonávají?

V takovém případě zaměstnavatel poskytne pouze jeden den volna, s náhradou mzdy.

Mají v souvislosti se svatbou nárok na nějaké volno i příbuzní?

Ano, jedná se o 1 den. Ale týká se to pouze vlastních rodičů snoubenců, resp. dětí snoubenců. Pokud totiž již nastávající manželé stihli počít, vychovat a vypustit děti do pracovního procesu, mají jejich ratolesti při svatbě rodičů o důvod k radosti navíc. Nicméně je zde drobná klička. Zatímco rodiče dostanou při účasti na svatbě dětí volno s náhradou mzdy, děti na svatbě rodičů mzdově takříkajíc „ostrouhají“.

A co sourozenci, mají v tomto směru také nějakou výhodu?

Bohužel, nikoliv, zde zákonodárce velkorysý nebyl.

Jak je to se svatebním volnem u svědků?

Stejně jako u sourozenců, tedy bez nároku. Pokud se svatba koná v pracovní den svědka, musí požádat svého zaměstnavatele o čerpání dovolené či se domluvit na jiném řešení.

Máte pro naše čtenáře nějaká doporučení v souvislosti s účastí na svatbě?

Určitě ano a to zejména, aby věc v práci řešili s dostatečným časovým předstihem. Obvykle účastníci ví týdny až měsíce dopředu, že se na svatbu vydají. Pokud to v práci nahlásí včas, je pro zaměstnavatele snadné vyřešit případné provozní obtíže. Dalším doporučením je nezapomenout po veselce dodat kolegům na HR či mzdové oddělení potřebné dokumenty se sňatkem spojené. Když s sebou vezmete i pár svatebních koláčků, určitě se nebudou zlobit :-).

Moc děkujeme, Marcelo, a přejeme mnoho zaměstnanců nosících koláčky na HR!

Článek přečten: 2699×