Menu
Podpora 777 441 144 (Po-Pá 10:00-19:00)
0
  • Prsten byl přidán do oblíbených
Hledat

Únos nevěsty

Únos nevěsty

Dnes se podíváme na jednu z nejrozporuplnějších svatebních tradic. Názory na ni se velmi liší. Někdo si bez ní nedovede svou svatbu představit, jiní o ní na své svatbě nechtějí ani slyšet! Jde o tradici unášení nevěsty.

Kategorie: Svatba

Pokud jste únos nevěsty na svatbě nikdy nezažili, nejspíš jste o něm alespoň slyšeli. Pokud ne, tady je jen stručný popis tohoto zvyku.

Na svatební hostině, v odpoledních či večerních hodinách, je unesena nevěsta. Nejčastěji do nějakého podniku v okolí konání hostiny. Ženich pak nevěstu po okolních podnicích hledá, jakmile ji najde, musí po nevěstě a únoscích zaplatit útratu a nevěstu si odvede zpět na hostinu. Jako únosti nejčastěji figurují svědci, případně kamarádi ženicha, vyjímečně za únosem mohou stát i družičky.

A proč, že je tato tradice považovaná za tak rozporuplnou? Protože ne vždycky končí ke všeobecné spokojenosti, ne vždycky přispívá k dobré zábavě, někdy končí špatně a někdy bohužel i katastrofou.

A v čem tedy může být problém? Bohužel těch zádrhelů a následných nepěkných scénářů může být hned několik. Pro představu třeba tyto:
 

  • kamarádi unesou nevěstu, ženich se na něvěstu naštve a odmítne ji hledat, případně je již příliš opilý na to, aby chtěl či mohl cokoli podnikat. Pod vlivem alkoholu trousí poznámky typu: "však ona doleze sama", "to je dobře že zmizela" a podobně. Když se to nevěsta dozví je smutná, naštvaná, dotčená a zbytek svatby už nestojí za nic.
  • další varianta je, že únosci nevěstu unesou do nepravděpodobného podniku, nebo do podniku, který ženich nezná, ten ji hledá, jezdí z místa na místo a pořád nenachází. Nikdo z okolí ženicha neví, kde nevěsta je, lidé se bez novomanželů nudí, zábava na hostině upadá a svatebčané začínají pomalu odcházet.
  • krajním katastrofickým (ale rozhodně ne ojedinělým) scénářem je to, že auto, ve kterém je unášena nevěsta, nebo ve kterém ženich nevěstu hledá řící opilí kamarádi a hledání nevěsty skončí dopravní nehodou.

Na druhou stranu tento zvyk může být i zábávným a zajímavým zpestředním hostiny, chce to ale držet se určitých pravidel. Někdo tomu říká "organizovaný únos nevěsty". Ano, není to už tak spontální, ale zase je to na jistotu. O co jde? Jde o to, že únosci nevěsty jsou v kontaktu s ženichem, respektive s někým, kdo pomáhá ženichovi nevěstu hledat. Úkolem těchto spojek je postarat se o to, aby si

a) ženich vůbec všiml, že nevěsta zmizela,

b) aby šel ženich nevěstu skutečně hledat,

c) aby se tak stalo bezpečně (s pomocí svatebních řidičů či taxikářů)

d) aby ženich nevěstu našel a to v přiměřeném čase.

Společníci ženicha při hledání nevěsty musí především vědět, kde nevěstu hledat, ženicha navádí, dávají mu nápovědy, směřují ho do správného podniku a starají se o to, aby se nevěsta s ženichem vrátili na hostinu dostatečně rychle na to, aby se lidé nezačali nudit a rozcházet se domů.

Ještě krátce k tomu, jak dlouho by měl únos trvat. Dle našeho průzkumu mezi známými a kamarády a z internetových diskuzí soudíme, že hodina je opravdu jakési maximum. Někteří tvrdí, že i 15 minut je hodně :) Každopádně doporučujeme domluvit se na cca půl hodince, ona z toho stejně nakonec ta hodika bude. Protože jak známo, okolnosti někdy stojí proti plánům. Čeká se na řidiče, kteří zrovna ve chvíli, kdy ženich chce jít hledat nevěstu, odvážejí domů babičku. Kamáradi, kteří ve střízlivém stavu slíbili, že se postarají o to, aby se nevěsta do půlhodiny našla, nestíhají sledovat hodiny, a podobně. Zkrátka střízliví lidé plánují a okolnosti a alkohol mění. Zda jít, či nejít do únosu nevěsty, si prostě stojí za to promyslet.

Na závěr ještě trocha historie. Kde se únos nevěsty vzal? Proč tato tradice vznikla a co symbolizuje?

Jedna teorie říká, že únos nevěsty představuje tzv. přechodový rituál, tj. odloučení nevěsty od rodičů a přechod k novému životu s manželem.

Druhá teorie se vrácí k době loupežných přepadení, kdy byly ženy unášeny proto, aby se přidaly k cizímu kmeni. Únos nevěsty ze svatební hostiny, tak jak ho známe dnes má být symbolickou formou a přimomínku těchto únosů.

Tak tedy přejeme šťastnou volbu, dobré rozhodnutí a ty správné kamarády, aby Vaše svatba a případně i únos nevěsty proběhly v pohodě, bez nepříjemných překvapení, a abyste si svou svatbu užili!
 

Článek přečten: 11568×