Menu
Podpora 777 441 144 (Po-Pá 10:00-19:00)
0
  • Prsten byl přidán do oblíbených
Hledat

Družičky

Družičky

Plánujete svou svatbu a dostali jste se k bodu „družičky"? Přemýšlíte, zda družičky ano či ne? Kolik? A proč vůbec? A co vlastně máte na mysli, když přemýšlíte o družičkách? Roztomilé malé holčičky, které se trošku nemotorně motají kolem nevěsty, nebo vidíte mladé ženy, které kráčí před nevěstou? 

Kategorie: Svatba

Tak začneme tím, proč vlastně družičky na svatbách jsou. Podle pohanských tradic jsou družičky neprovdané dívky, které jsou oblečeny velmi podobně jako nevěsta. Jejich přítomnost na svatbě v blízkosti nevěsty má zmást zlé duchy, mají tím ochránit nevěstu a zajistit jí životní štěstí.

Jelikož je to už ale nějaká doba, kdy lidí přestali věřit na zlé duchy, přestaly se také tradice dodržovat úplně do puntíku. Proto dnešní družičky už nejsou stejné družičky jako bývaly v minulosti a i jejich funkce je odlišná.

Jak vypadají družičky?

Z našich středoevropských poměrů známé družičky hlavně jako malé holčičky oblečené v nadýchaných princeznovských šatičkách. Jsou to většinou děti rodinných příslušníků nebo známých, kteří se také účastní svatby. Družičky mohou nést nevěstě závoj nebo rozhazovat před párem květiny, ale většinou jsou tady zkrátka pro to, že jsou roztomilé, často vtipné a většinou také patřičně důležité a pyšné na svou funkci.

Především v Americe se udržuje spíše zvyk dospělých družiček. Nevěsta si vybírá dívky z řad svých blízkých přítelkyň.

Ty jsou pak všechny oblečeny ve stejných nebo podobných šatech, dnes už však většinou zcela jiných než má nevěsta, rozhodně skromnějších a často barevných. Tyto družičky pak kráčejí uličkou před nevěstou. Případně jí také mohou pomoci se závojem.

Dospělé družičky plní často také další funkce, a to nejen ve svatební den, ale také v době svatebních příprav. Často nevěstě pomáhají s plánováním, organizací, pomáhají s výzdobou, oblékají nevěstu a celý den jsou jí pak tzv. při ruce.

Jaké družičky tedy zvolit?

Jaké zvolit družičky záleží samozřejmě na Vás. Jak jsme již poznamenali, v našich podmínkách jsou obvyklejšími družičkami malé děti. Není vůbec ojedinělé, že někteří příbuzní to považují za tak automatické, že Vám své dítko jako družičku takřka vnutí. Tak se nenechte, je to Vaše svatba! A s čím počítat, když si vyberete za družičky malé děti? Malé holčičky v nařasených bílých šatičkách jsou roztomilé a často vtipné, takže dokážou svatbu odlehčit, vypadají hezky na fotkách a navíc to pro ně pravděpodobně bude jejich životní zážitek a důležitý úkol, na který budou velmi pyšné.

Musíte ale také počítat s tím, že je to nejistý podnik - jsou to zkrátka děti a těžko se s nimi dohodnete a udržíte jejich pozornost. Pokud zrovna nebudou mít svůj den, tak hrozí, že se budou plést fotografovi do záběru, Děti jako družičkyna fotkách se budou dloubat v nose, hlasitě se bavit a nevhodně komentovat obřad, tahat Vás za vlečku, mohou začít brečet, nebo uprostřed uličky změní směr a začnou se zabývat něčím úplně jiným než Vaší svatbou. Určitě záleží na tom, jak svou svatbu pojmete, pokud jste typ, který celou svatbu nebere smrtelně vážně a dokážete se nad leccos povznést, pak Vás určitě nějaký ten dětský přešlap nerozhodí, ale naopak pobaví a může odlehčit atmosféru svatby. Pokud ale chcete mít všechno naprosto perfektní, přesné a podle plánu, navíc nepatříte mezi mateřské typy a pro dětský křik a nemotornost nemáte pochopení, raděj na dětské družičky rychle zapomeňte.

Druhou alternativou jsou tedy družičky dospělé. Blízké přítelkyně nevěsty. Z praktického hlediska mají několik nesporných výhod. Na svatbě budou nejen hezky vypadat, ale také mohou pomoci nevěstě s přípravami na svatbu a v samotný svatební den pak například s organizačními záležitostmi, s oblékáním nevěsty a vůbec se vším, co by mohla nevěsta potřebovat. Měly by se držet v její blízkosti a starat se o její pohodu – držet jí kabelku, převzít dary, podržet květiny, hlídat jí make-up, podávat kapesníček, zkrátka hlídat všechny drobnosti, aby byl pro nevěstu svatební den co nejkrásnější a nejpohotovější.

Ale i volba „velkých“ družičekKamarádky jako družičky s sebou nese svá rizika. Problém nejspíš budete mít už jen sehnat šaty pro dospělé družičky, české svatební salony na tuto variantu nejsou právě moc připraveny. Počítejte tedy s alternativou šití či koupi šatů v zahraničních internetových obchodech, při velkém štěstí možná budete úspěšní v některém z větších obchodních řetězců. Záleží na počtu družiček a na tom, jak vysoké nároky na šaty družiček máte.

Nebezpečí, které se skrývá ve volbě dospělých družiček, pak spočívá v tom, že si nevyjasníte, co od družiček očekáváte vy, jaká bude jejich role na svatbě a co očekávají ony. Místo pomoci pak mohou přijít konflikty a hádky se špatným koncem. Extrémní případ si představte asi takto: vy od družiček očekáváte, že si oblečou šaty, které jim vyberete vy, že se budou ve svatební den starat o Váš vzhled a že budou bavit vaše hosty. Ony pak přijdou v dlouhých bílých šatech, bohatších než máte vy, místo aby Vám pomáhaly do šatů si budou upravovat svůj účes a jejích hlavní starostí bude zatančit si s co nejvíce muži a veškerou pozornost strhnout na sebe. To jistě není ideální scénář. Ale rada je v tomto případě poměrně jednoduchá – vybírejte své družičky pečlivě mezi důvěrnými přítelkyněmi, které chápou, že je to Váš den a všechno si vyjasněte hned na začátku a narovinu. Pak se takovýmto nepříjemnostem jistě vyhnete.

Další alternativou je družičky malé i velké nakombinovat. Někomu Družičky na královské svatběse to může zdát už příliš, ale tato varianta má své výhody. Velké družičky se starají o ty malé, mohou je vést za ruku, případně je tišit a i jinak usměrňovat. Tuto variantu si jistě vybavíte z královské svatby Williama a Kate, kdy se o malé holčičky starala sestra nevěsty Pippa, která při tom ještě zvládala své sestře upravovat a poponášet vlečku.

Samozřejmě pokud nechcete, žádné družičky mít nemusíte, ani malé ani velké ani žádné jiné. Ne na všechny svatby se navíc družičky hodí, pokud preferujete malinkou svatbu, jistě se bez jakýchkoli družiček nejen obejdete, ale nejspíš by se tam ani moc nehodily. Celkem 20 hostů, z toho 6 družiček… to by bylo asi trochu příliš.

Na závěr ještě několik otázek, na které nevěsty hledají odpověď, protože chtějí, aby to všechno zařídily správně, tak jak se to má. Pro někoho možná dobrá zpráva, pro někoho možná špatná: tradice se mění, upravují, přizpůsobují době a žádné „správně“ a „špatně“ není. Vezměte si například to, že podle tradice mají být družičky svobodné mladé panny. Vy chcete, aby Vám jako družička byla nablízku nejlepší přítelkyně, 30letá vdaná žena a matka 2 dětí. No, co myslíte, že se stane? Ano, přesně tak, nestane se nic, jen to, že budete mít svatbu podle svých představ a budete se cítit dobře. A to je fajn, ne? 

Kolik může být družiček?

Družiček můžete mít, samozřejmě, kolik chcete – velkých i malých. 1 družička je méně obvyklá, více než 6 družiček se také vidí zřídka. Berte ohled na velikost svatby. Velká svatba snese více družiček.  

Jaké šaty mají mít družičky na sobě? Co musí dál mít? A kdo to všechno platí?

Malé družičky mívají na sobě bohaté bílé šaty, ve kterých si ony samy připadají jako princezny. Nevěstu tím logicky nijak nezastiňují, s nevěstou si je těžko někdo splete.

Dospělé družičky by měly mít všechny stejné nebo podobné šaty, aby ladily k sobě a odlišily se od „řadových“ svatebčanů. Jak již bylo řečeno, podle tradice by to měly být šaty podobné nevěstiným. Jenže přiznejme si, která nevěsta by chtěla být zastíněna svou družičkou, nebo by jí nevadilo, že si ji někdo s nevěstou plete.Nový trend různobarevných šatů pro družičky Podle nás skvěle vypadají například šaty ze stejné látky, jen různě řešené (s rukávem, na ramínka, za krk, bez ramínek, různé délky, jiný střih). Družičky tak budou jasně rozpoznatelné a přitom si každá může zvolit svůj styl, ve kterém se cítí dobře. Barvy šatů bývají v současné době nejčastěji pastelové, ale záleží na dohodě mezi nevěstou a družičkami. Vkusné je například volit barvu šatů, podle toho, v jakém tónu se nese celá svatba. Další variantou je volit šaty stejného střihu jen v trochu jiné barvě nebo jiné kombinaci barev, případně v různých odstínech jedné barvy (např. od tyrkysové po námořnickou modř). V posledních letech se ale rozmáhá i trend družiček ve zcela rozličných šatech.

Košíček na okvětní lístkyDružičky mají v ruce květiny. Obvyklá je jakási zmenšenina květiny nevěsty. Pro nejmenší je vhodné nechat jim vyrobit květiny na ruku (znáte z plesů), abychom se nemuseli bát, že květinu někde ztratí.

Pokud budou družičky rozhazovat před novomanžele květy, mají pak u sebe místo květin košíček s květy.

Ošemetná je otázka placení. S květinami pro družičky se většinou v rozpočtu svatby počítá, ne vždy se ale počítá s placením šatů pro družičky. Jak si s tím tedy poradit? Opět záleží jak jinak než na domluvě. To Vám však asi nepomůže, když si lámete hlavu s tím, ať se nedopustíte nějakého faux-pas. Dobrá tedy, my doporučujeme řídit se pravidlem: „když něco chci, musím si za to zaplatit“. Pokud tedy chcete jako nevěsta náležitě oblečené družičky (ať už malé nebo velké), nemůžete po nich chtít, aby si pořizovaly a platily šaty kvůli Vám. Nebo tedy můžete, ale nemůžete se divit, pokud Vás pak odmítnou.

Praxe samozřejmě není černo-bílá a vy přece jen můžete doufat, že to dopadneDružičky nemusí mít úplně stejné šaty trochu jinak. Řada kamarádek to nejspíš bude považovat za čest, jít Vám za družičku a samy se nabídnou, že si šaty zaplatí. Zvláště pokud budou mít do výběru šatů, co mluvit a budou je moci využít i pro další příležitosti. Případně se můžete o náklady podělit. Když necháte šaty ušít, může například nevěsta zaplatit látku a družičky ušití. Nebo navrhnout nějakou částku, kterou jim na šaty přispějete, pokud si vyberou šaty dražší, doplatí si samy. Pokud však máte zcela jasnou představu o tom, co mají mít Vaše družičky na sobě a ony do toho nemají co mluvit, možná se jim ani šaty moc nelíbí, těžko po nich můžete chtít, aby si je platily.

Stejně tak u malých družiček, pokud rodiče dítek oslovíte vy a oni se sami nenabídnou, že šatičky pořídí sami, je placení na Vás. Pokud Vás však osloví nějaký rodič sám, že by dítko chtělo jít za družičku, pak určitě můžete souhlasit s výhradou, že jste s touto položkou rozpočtu nepočítali.

Kde je jejich místo? - Jak jdou k oltáři? Kde jsou během obřadu? Co dělají po složení slibu?

Družičky jsou k oltáři nejčastěji před nevěstou, ale nejde o pravidlo. Malé družičky, pokud je jich víc, mohou jít klidně v nepříliš organizovaném chumlu, u dětí to působí spíše roztomile. Pokud je jich míň tak mohou jít za sebou po jedné. Stejně tak dospělé družičky nejčastěji přicházejí po jedné (pokud nejdou s mládenci, ale to už je na jiný článek). Družičky mohou jít také za nevěstou, zvláště, když je jejich úkolem nést závoj nevěsty.
Na samotný obřad se dospělé družičky nejčastěji postaví na stranu. Případně si jdou sednout na určená místa. U malých družiček je určitě lepší nechat je na obřad posadit, ideálně k jejich maminkám nebo někomu, kdo je pohlídá. Předejte tak tomu, aby se začaly nudit a příliš vyrušovat.

Při odchodu od oltáře mohou jít družičky před novomanželi a rozhazovat kvítky, případně vyfukovat bublinky z bublifuků. Úkol malých družiček tím prakticky končí, velké družičky by se měly i po zbytek svatebního dne držet u nevěsty a starat se o její pohodlí, pomoci ji dostat se ze svatebních šatů do šatů večerních atd.

Tak co vy na to? Chtěli byste mít na své svatbě družičky?
 

 

Článek přečten: 31382×