Menu
Podpora 777 441 144 (Po-Pá 10:00-19:00)
0
  • Prsten byl přidán do oblíbených
Hledat

Tradice na české svatbě

Tradice na české svatbě

Svatbu provází spoustu zvyků a tradic, bez kterých si svatební obřad i veselí nedokážeme představit. Některé svatební zvyky se po staletí nemění, jiná už zanikla a nepoužívají se. Spousta svatebních tradic se udrželo, ale jejich pravý význam je nám skrytý. Pojďme nakouknout, jak to s českými svatebními tradicemi vypadá.

Kategorie: Svatba

Nevěsta a svatební šaty

Svatební šaty by si rozhodně neměla šít nevěsta sama, mohla by si zašít svou cestu ke štěstí. Klasické svatební šaty by měly mít bílou barvu, která symbolizuje čistotu, nevinnost ale i věrnost.

Pokud nechcete mít šaty bílé nebo chcete mít svatební šaty zdobeny barevnými dekoracemi, pak se určitě vyhněte barvám jako je zelená, fialová nebo modrá. Tyto barvy mohou přinést násilí do manželství.

Ke svatebním šatům si nevěsty dříve také vždy braly závoj, aby se jim zlí duchové nedostaly do těla. Věřilo se totiž, že zlí duchové se dostávají do těla nosem.

Tradice se poutají i ke svatebním střevíčkům. Mince ve střevíčku přinese bohatství, čtyřlístek zase štěstí a dlouhotrvající lásku.

Družičky a družba

Družičky by měly mít stejnou barvu šatů, nebo alespoň stejný odstín šatů, jako nevěsta. Dříve totiž jejich hlavní funkcí bylo zmást zlé duchy, aby neunesly nevěstu.

Funkce držby je už po staletí stejná. Měl by to být veselý mladík, který bude dobrý organizátor a postará se o zábavu svatebčanů.

Svatební přípravy

Nevěsta často pomáhá při svatebních přípravách. Pokud však nechce mít uplakané děti a nouzi v manželství, neměla by určitě pomáhat péct svatební koláčky nebo svatební dort.

Svatební obřad

Také ke svatebnímu obřadu se pojí určité tradice. Družičky před nevěstou by měly házet okvětní kvítky, aby vůně květin přilákala bohyni plodnosti. Tento pohanský zvyk má již dlouhou tradici. Podobný význam má i házení rýže (bonbonů, rozinek, ořechů,...) po obřadu.

Tradice na svatbě - házení rýže a okvětních lístků přináší hojnost a plodnost

Další tradicí spojenou se svatebním obřadem je odchod od oltáře. Kdo vykročí pravou nohou, bude ve vztahu dominantní a bude vládnout domácnosti. Někdy jsou tradice i drsněší a doporučují dupnout druhé polovičce před oltářem na nohu.

Svatební dary

Nedávejte jako svatební dárek zrcadlo, budoucím novomanželům se znelíbíte. Také nůž nebo nůžky nejsou vhodným svatebním darem, věstí konec vašeho přátelství. Určitě také vynechejte jako dárek kapesníčky, ty přinesou novomanželům slzy.

Tradiční zvyky a rituály

Zametání střepů z talíře zná snad každý novomanželský pár. Symbolika této tradice spočívá v ochotě páru dělit se o společné zážitky a problémy. Když společně vyzrají na střepy, zvládnou spolu už všechno. Nesmíme také zapomenout, že střepy přinášejí štěstí.

Pojídání polívky ze společného talíře má podobnou symboliku jako zametání střepů. Mělo by symbolizovat jejich společnou spolupráci. Druhým významem je to, že z rodinného krajíce budou v budoucnu oba brát a dávat rovným dílem.

Krájení svatebního dortu je součástí svatební hostiny. Ochutnat svatební dort by měli všichni svatebčané, jinak to může přinést novomanželům smůlu. Dort rozkrajuje nevěsta, ale při tom drží na noži i ruku ženich. Toto jejich počínání symbolizuje, že manžel bude své ženě pomáhat, držet nad ní ochranou ruku a bude jí vždy oporou.

Určitě také nezapomeňte na zvyk, kdy ženich přenáší nevěstu přes práh. Je to nejen symbol nového začátku, ale také nevěstu ochrání před zlými křítky, kteří hlídají dům.

 

Článek přečten: 11575×