Menu
Podpora 777 441 144 (Po-Pá 10:00-19:00)
0
  • Prsten byl přidán do oblíbených
Hledat

Jak čistit a udržovat zlaté snubní prstýnky

Jak čistit a udržovat zlaté snubní prstýnky

Zlaté snubní prsteny jsou krásné a vypadají luxusně, časem ale ztratí lesk, poškrábou se a také podléhají oxidaci.

Různé povrchy prstenů vyžadují rozdílné přístupy, pojďme se tedy podívat, jak vrátit zlatým snubním prstenům a jiným zlatým šperkům jejich krásu.

Kategorie: Šperky

Čištění zvládnete i sami doma

Někdo si na čištění zlatých šperků příliš netroufá, ale v dnešní době s tolika možnostmi, je škoda to nezkusit. Vyčištění šperků v klenotnictví není zrovna levné a navíc máte náklady spojené s cestováním. Navíc třeba zjistíte, že chcete jít na ples a náušnice, které si chcete vzít jsou zašlé. Co teď? Rozhodně se vyplatí mít doma čistící prostředek, kterým šperk jednoduše vyčistíte. Navíc cena celého balení čištění vyjde stejně nebo jen lehce dráž než odborné čištění. Záleží na kvalitě prostředku, který koupíte.

Jak zlaté šperky čistit

Existují různé čistící prostředky, které můžete koupit jak v drogérii, tak v klenotnictví. Pokud chcete čistit zlaté šperky, zvlášť snubní prsteny, ke kterým máte osobní vztah, určitě je lepší volit specializované prostředky přímo na zlato. Dostupné jsou totiž i čistidla na více povrchů, s těmi ale radši opatrně.

Velký pozor si dejte také pokud máte na prstenech zirkony nebo brilianty. Některá čistidla k nim nejsou šetrná a mohly by je poškodit. Proto si vždy čtěte pozorně návod.

Prostředky pro čištění, leštění zlata

Pokud máte prsteny v dobrém stavu, stačí je jen přeleštit. K tomu jsou ideální bavlněné hadříky, které se dají koupit především v klenotnictví. Tyto textílie různých velikostí a barev jsou napuštěné roztoky, které šperk lehce vyčistí a zakonzervuje, aby vydržel dlouho krásný. Samotná látka pak pomáhá prsten vyleštit. Podobné čistící vlastnosti jako textílie mají také čistící vaty.

K dostání jsou také čistící pěny a krémy. Ty mají hustší konzistenci a nanáší se drobnými kartáčky či hadříky, kterými je i setřeme. Výhodou je možnost použít vždy na jedno místo, nevýhoda je pak ta, že se nedostane do všech záhybů a rytin šperku.

Jestliže máte prsteny matované pískováním, tedy mají hrubý povrch, látkou vyčistit nepůjdou. Nejlepší volbou je tekutý roztok, do kterého se šperk vloží. Čístící tekutiny mají velkou výhodu. Dostanou se i do složitých rytin a vzorů. Vlastně jsou nejlepšími produkty pro čištění, protože čistí hloubkově. Opět ale pozor, pokud máte šperk s kameny či perlami. Silný roztok může zirkony či brilianty poškodit, proto pečlivě přečtěte návod.

Pro ty, kteří mají hodně šperků a chtějí trošku investovat, jsou skvělou pomůckou pro čištění ultrazvukové čističky. Ty jsou skvělé pro důkladné a hloubkové čištění nejen šperků. Fungují tak, že jejich nádobku naplníte roztokem, a do něj vložíte šperky či jiné předměty k čištění. Přístroj pak pomocí ultrazvukových vln vyčistí všechny záhyby a vzory ve špercích i s hrubým matovaným povrchem. Pomocí ultrazvuku vyčistíte šperk nejlépe a nejšetrněji. Bohužel pořizovací cena je vysoká.

Babské rady na čištění zlata

Pokud nechcete do čistících prostředků investovat nebo potřebujete akutně vyčistit nějaký šperk, máme pro vás alternativní způsoby čištění zlata. Většinou se jedná o osvědčené způsoby, se kterými máte možná mnozí z vás dobré zkušenosti.

  • Zlaté prsteny (šperky) dejte do plecháčku s vodou, kápněte do něj trochu jaru a přidejte lžičku jedlé sody. Nechejte projít varem.
  • Vyčistěte zlaté šperky popelem od cigaret tak, že si naberete na hadřík popel a vyleštíte. Stejně funguje také prášek do pečiva.
  • Zlaté šperky nádherně vyčistíte, když na dno malého kastrůlku vložíte alobal, na to šperky a zasypete jedlou sodou. Nechejte vše povařit.
  • Někdo radí ponořit zlaté šperky na noc do piva. Ráno pak stačí šperky očistit.


Jestliže jste šperky vyčistili a naleštili, jsou připravené k nošení. Pokud chcete ale šperky schovat, protože je nebudete nosit, určitě je také vyčistěte. Jak je budete chtít znovu obléci, budete je mít nachystané. Stačí je uchovávat na místě, kde nebudou pod slunečním svitem a také na vzduchu. Ideální je uchovat šperk v sametovém pytlíčku ve šperkovnici. 

Článek přečten: 39430×