Menu
Podpora 777 441 144 (Po-Pá 10:00-19:00)
0
  • Prsten byl přidán do oblíbených
Hledat

Jak se o prsteny starat, aby vydržely dlouho krásné

Jak se o prsteny starat, aby vydržely dlouho krásné

Již ve starověkém Egyptě bylo hlavní úlohou šperků ozdobit svého nositele. Šperk by se měl oslnivě třpytit a upoutat pozornost svého okolí. Jinak tomu není ani u snubních prstenů. Jako symbol stvrzení vaší lásky a vstupu do společného života pro vás mají bezpochyby vysokou citovou hodnotu. Jak na to, aby zůstaly takové jako v den, kdy jste si je poprvé nasadili na ruku?

 

Kategorie: Šperky

Čemu se raději vyhnout?

Odolnost vašich snubních prstenů závisí mj. na materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Mějte však na paměti, že k poškrábání a opotřebení dochází vždy. Dokonce i u tvrdších kovů, jakými jsou chirurgická ocel nebo titan. Proto je důležité vědět, při jakých činnostech je lepší prsteny odložit a snažit se poškození předcházet.  

  • Těžká manuální práce
    Ať je to úklid domácnosti, okopávání záhonků, práce v garáži, zvedání olova v posilovně, či třeba lezení po skalách. Když váš prsten přijde do kontaktu s tvrdým materiálem, poškrábe se. Dejte si pozor i na nástrahy každodenního života v podobě klíčů nebo kovových klik. Neděste se, není to žádná věda. Stačí jen úvodních pár dnů opatrnosti. Zvyknout si na fakt, že na ruce máte něco krásného, symbolického, ale zároveň delikátního. Za týden či dva vám to krásně přejde do krve. Budete-li pak při úprku na autobus potřebovat vytrhnout domovní dveře z pantů, automaticky použijete tu „správnou“ ruku.  

  • Chemické přípravky
    Nemusíte nutně pracovat v laboratoři, abyste se s různými typy chemie setkali. Prsteny raději sundejte nebo alespoň použijte gumové rukavice při styku se saponáty nebo čisticími prostředky. Lak na vlasy, agresivní mýdlo či sprchový gel nebo parfém? Tyto kosmetické přípravky prospějí více vám než vašemu šperku, se kterým mohou chemicky reagovat.

  • Kontakt s vodou
    Sprchování, návštěva bazénů, saun nebo dovolená u moře? Voda vašim prstenům nedělá úplně dobře, především ta mořská. Kromě oxidace šperku hrozí i jeho případná ztráta, kdy vám prsten ve vlnách sklouzne z prstu, ani nevíte jak. I zrníčka písku nejsou k povrchu přívětivá, jsou totiž ostrá jako břitva.  

Řešení je tu vždy

Abychom vás jen nestrašili, nabízí se hned několik možností. Jednou za čas věnujte péči vašim snubáčkům i vy. A to odstraněním nečistot měkkým hadříkem. Dobře poslouží například hadřík na leštění brýlí nebo jiných šperků. Nebo je svěřte do rukou profesionálů. U stříbrných a zlatých snubáčků dokážeme povrch obnovit, tak aby vypadaly jako nové. Bohužel kvůli úbytku materiálu při obnově nelze renovaci provádět donekonečna. Mnohé napadne:„Kupovali jsme si bílé zlato, ale už není bílé, spíše trochu žluté. Jak je to možné?“ Vůbec se nestrachujte, je to normální. Bílé zlato je samo o sobě lehounce nažloutlé. Aby dostálo svému názvu, musí se nechat pokovit rhodiem. Což je drahý kov stříbřitě bílé barvy. Při obnově prsteny vyfasují i zbrusu novou vrstvičku rhodia, která jim vrátí jejich původní barvu. V BRILAS získáte ke koupi zlatých snubních prstenů službu „Bez obav“, která kryje jakákoliv mechanická poškození po dobu dvou let. U chirurgické oceli a titanu se nemusíte bát tvarové deformace. Ale kvůli vysoké tvrdosti materiálu není možné přeleštění ani obnova povrchu. Proto, pokud se vám prsten poničí, dostanete od nás 50% slevu na koupi druhého páru.

Za každou ranou je jizva a za každou jizvou je příběh. Nedělejte si hlavu s každým novým škrábanečkem na vašem snubáčku, protože může vyprávět váš příběh. O lásce, o životu, o pevném poutu, o vás dvou...

Při jakých činnostech sundáváte prsteny?

Autor: Irena Zářecká

Článek přečten: 2313×