Menu
Hledat
0
  • Prsten byl přidán do oblíbených

3 věci, které vám mohou zkomplikovat výběr snubních prstenů

3 věci, které vám mohou zkomplikovat výběr snubních prstenů

Chystáte se objednat snubní prsteny, které vás mají těšit po zbytek života, ale najednou se do vás daly pochybnosti. Co když neodhadnu velikost? Co když budu těhotná a natečou mi prsty? Co když...? Opatrnost je určitě na místě, jedná se přeci jen o finančně i emočně významnou záležitost. Následující řádky vám pomohou zahnat ty nejčastější obavy. 

Kategorie: Šperky

Na velikosti záleží

Zjištění správné velikosti je bezpochyby zásadní výzvou při výběru snubních prstenů. Jestliže nemáte možnost absolvovat osobní měření tam, kde tomu rozumí, nezoufejte. Existuje hned několik způsobů, jak se vhodných velikostí pro vás i partnera dopídit.
Jednou z možných cest je velikostní tabulka dle vnitřního průměru prstenů. Dlužno však zmínit, že tato metoda je asi nejnáchylnější na chybovost. Rozhodně přesnější výsledky poskytují měřící kroužky, které je možné si u renomovaných klenotníků objednat a posléze uhrazenou cenu odečíst od objednávky samotných prstenů.
Obecně platí, že velikost prstenu je třeba zvolit takovou, při které se s kroužkem na ruce budete cítit nejlépe. Je však potřeba počítat s tím, že vaše prsty nejsou z betonu a velikostně zkrátka v čase pracují. V horkých letních dnech či po námaze mohou více či méně natékat. Navíc s tím, jak stárneme a zrajeme, si obvykle také „přilepíme“ na tělo pár dodatečných kil. Ta jsou pak znát i na prstech. Raději si tedy při volbě velikosti ponechte malou rezervu. Zejména v případě dámských prstenů, osázených po celém obvodu kameny, je totiž často jejich velikostní úprava složitá či dokonce nemožná. 

Když se ryje z lásky

Další faktorem, který vás zdánlivě může trochu pozlobit, jsou rytiny v prstenech. „Jak dlouhý může být text, co do něj dávají ostatní, a šel by i nějaký symbol?“, to jsou asi nejčastěji kladené dotazy budoucích snoubenců. Co se týče délky rytin, klasické pravidlo říká cca 25 znaků. Do této délky se vměstná naprostá většina těch, které snoubenci volí (typicky je to datum svatby, případně v kombinaci se jménem partnera). I zde však platí, že výjimky potvrzují pravidlo. Dobrý obchodník se pokusí vyjít vstříc vaší snaze o originalitu či touze mít v prstenu to, co je pro vás symbolické či jinak důležité. Neváhejte se jej zeptat, zda je možné vaši vysněnou představu do zvolených prstenů vpravit či nikoliv.

U volby rytin také nezapomeňte zohlednit typ písma v kombinaci s šířkou prstenů. Do útlých modelů (do cca 4mm šířky) se spíše hodí hůlková písma, která zajišťují lepší čitelnost obsahu. Opět platí jednoduché pravidlo. Pokud si nejste jisti, raději se svého obchodníka optejte. Předejdete případnému zklamání. Pro modely šířky 4 mm a více je rytina prakticky vždy krásně čitelná. S nástupem moderních technologií je paleta možností opravdu široká. Tam, kde jimi disponují, vás obvykle neodmítnou ani s relativně komplikovanějšími představami.

Kvalitu raději s jistotou

Představy nevěst o tom nejdůležitějším prstenu, kterým snubní kroužek obvykle je, se samozřejmě různí. Jedno však mají společné. Symbol, který bude připomínat ten nádherný den, musí být dokonalý. Výběr samotný je skutečně pouze na vás, nicméně pár věcí je dobré vědět dopředu. Již zaznělo, že u tzv. celokamenových modelů je vhodné pracovat s velikostní rezervou, jelikož se obtížně upravují. Dále jsou takovéto modely samozřejmě velmi náročné z hlediska uložení kamenů. Jakmile zde dodavatel neodvede dokonalou práci, obvykle to brzy poznáte. Zejména u drahokamů to může znamenat poměrně velkou dodatečnou investici do opravy, která navíc nemusí celý problém finálně vyřešit. Nešťastné kolečko se tak může opakovat a vy budete mít prsten delší čas v opravě než na ruce. Nemluvě o průvanu v peněžence. Snažte se tedy raději vyhnout neprověřeným obchodníkům, zejména těm, kteří nabízejí repliky modelů od renomovaných klenotníků za překvapivě nízké ceny. Ve výsledku totiž často neuspoříte, k čemuž ještě jako bonus dostanete dávku frustrace a zklamání. Doporučujeme volit takové dodavatele, kteří jsou schopni zaštítit kvalitu produkce nejen svou reputací, ale i formálními garancemi nad rámec standardní zákonné záruky. Dodavatel, který si na sebe ušije takovýto bič, věnuje své produkci z kvalitativního hlediska maximální možnou péči. Velmi oblíbenými se na trhu v tomto smyslu staly v posledních letech speciální produktové záruky, zejména na uložení kamenů či mechanická poškození prstenu.

 

Mnoho štěstí při výběru a zejména v následném manželství!

 

Autor: Nikola Trnovcová
 

Článek přečten: 1373×