Menu
Podpora 777 441 144 (Po-Pá 10:00-19:00)
0
  • Prsten byl přidán do oblíbených
Hledat

Malý průvodce rytinami ve snubních prstenech

Malý průvodce rytinami ve snubních prstenech

Snubní prstýnky jsou automatickou a očekávanou součástí každé svatby. Jejich výběr občas navenek působí ještě důležitěji a zásadněji než výběr partnera. Nakonec se však vždy ty pravé svatební kroužky na prst najdou, a zbývá tak poslední těžké rozhodnutí – jakou do nich zvolit rytinu?

Kategorie: Šperky

Měla by se vám líbit

Zdá se to jako jednoduchá až banální záležitost. Při představě, že rytina je nastálo a nejde po vyrytí změnit, se však mnoho párů uvrhne do bezesných nocí plných sloganů, veršů a hesel.
Nicméně stejně jako např. u výběru svatebního fotografa ani tady není třeba potřeba vyšilovat či propadat nekreativní panice.
Rytina je osobní záležitostí, a proto není zatížena nějakými pravidly nebo zvyklostmi. Pokud vám někdo bude tvrdit opak, neposlouchejte ho. Rytina snese všechno, co je psáno (občas i nakresleno), a jejím hlavním a jediným smyslem je, aby se vám líbila. Jak obsahově, tak fyzicky. V našem článku se trochu podíváme na tu obsahovou stránku, ale pak i na tu fyzickou, abyste měli jasnou představu, jak takové rytí probíhá.

Co tedy vyrýt?

Pokud pocházíte ze Středozemě, váš soused se jmenuje Pytlík, nebo jste zarytými fanoušky Pána Prstenů, máte jen jednu volbu: „Jeden prsten vládne všem, jeden jim všem káže, jeden všechny přivede, do temnoty sváže“. V opačném případě, bez Pytlíka, je situace složitější – musíte si rytinu vymyslet sami. Ale i tady se dá věc vyřešit jednoduše a elegantně, tak jako u většiny nastávajících párů. Více jak tři čtvrtiny rytin tvoří datum a jméno, přičemž datum většinou značí den sňatku, seznámení, narození…a jméno bývá obvykle partnera, případně dětí, psů či jiných miláčků. Je to nejjednodušší, ale v žádném případě podřadná volba. Zkrátka klasika se vším dobrým, co se sebou nese.

Ostatní se musí spolehnout na svou kreativitu a rozhodnost, protože jakmile jednou zadáte text do rytí, již jej většinou nelze měnit. Člověk obvykle bere každé takové rozhodnutí velmi vážně. Ale je třeba říci, že pokud není v rytém textu gramatická chyba, dotyčný většinou své volby nelituje. A pokud se taková chyba přihodí, není problém ji vydávat za roztomilý úmysl. Mluvit o někom jako o Myrkovi může mít svůj důvod, případně si jej stačí vymyslet.

Technika rytí

Budoucí rytinu máte vymyšlenou, takže můžeme přejít do fáze realizace. Momentálně trh nabízí dvě základní možnosti psaní do prstýnků: gravírování diamantem a značení laserem. My se dnes podíváme na psaní pomocí diamantu a laser si necháme na některý z dalších textů.
Diamant patří mezi nejtvrdší známé materiály, což znamená, že když na něj vyvineme dostatečný tlak, tak utlačovaný kov či nekov povolí. V místě působení pak zůstane výrazná stopa, resp. rýha. Ale kdo by stál o rýhu, že? Pomocí speciální mechanické šablony, tzv. pantografu nebo gravírovacího stoje, se dá nastavit dráha diamantu tak, že výsledkem již není rýha, ale text či obrázek.
Technika rytí do prstenů je stejná pro většinu materiálů. Lišit se však může výsledná podoba rytin a to kvůli různé materiálové tvrdosti. V měkkém stříbře bude zkrátka výsledek viditelnější než v supertvrdé oceli. Ale nemusíte mít obavy. Když pro vás děláme rytinky do oceli, rytí několikrát opakujeme, aby šlo vše hezky vidět.

Technika 5 tipů na závěr

  1. Hůlkové písmo je lépe čitelné, více se hodí do tenkých prstýnků.
  2. Rytina bývá vysoká 1,5 -2,5 mm – otestujte si doma, jak bude vypadat.
  3. Do průměrného dámského prstenu se vejde cca 30 znaků (pokud jsou v něm kameny, tak méně).
  4. Pánský prsten – cca 35 znaků.
  5. Dá se vyrýt text, který je delší. Celý se zhustí nebo zalomí do dvou řádků, ale je to na úkor čitelnosti.

Autor: Michael Vrba

Článek přečten: 2872×