Menu
Podpora 777 441 144 (Po-Pá 10:00-19:00)
0
  • Prsten byl přidán do oblíbených
Hledat

Snubní prsteny – symbol manželství, lásky a věrnosti

Snubní prsteny – symbol manželství, lásky a věrnosti

Snubní prsteny si snoubenci předávají ve svůj svatební den jako symbol jejich věrné lásky. Na výběru snubních prstenů velmi záleží. Budete je nosit každý den, proto by se vám měly nejen líbit, ale také by měly dobře sedět na prstu a materiál by měl něco vydržet. Jak tedy vybrat ty pravé snubní prsteny? Jak vybrat správnou velikost nebo materiál? A co vlastně snubní prsteny symbolizují? Nejen na ty otázky vám odpoví následující článek.

Kategorie: Šperky

 

Snubní prsten ke svatbě prostě patří

Již ve středověkém Egyptě se používaly snubní prsteny. Teprve ale až v 9. století našeho letopočtu, vyhlásil tehdejší papež snubní prsteny jako povinnou součást svatebního obřadu. Tato hezká tradice, kdy prsteny symbolizují pouto mezi dvěma lidmi, se udržela až do současnosti. Teprve od 20. století nosí snubní prsten muž i žena.

Snubní prsten se nosí na prsteníčku levé ruky, kde je blíže srdce. Velmi často chtějí snoubenci zosobnit své prsteny, a proto do nich nechávají vyrýt svá jména či datum svatby. Nevěsta pak nosí prsten se jménem manžela a naopak.

Z jakých materiálů jsou snubní prsteny

Materiály, ze kterých jsou snubní prsteny vyrobeny, se během času měnily. Dříve, a vlastně i dnes, záleželo na finanční situaci ženicha. V minulosti se vyráběly snubní prsteny z trávy, dřeva, ale i drahých kovů. To si však mohli dovolit jen šlechtici. V dnešní době si krásné snubní prsteny z nejrůznějších materiálů mohou dovolit již všichni.

Snubní prsteny ze zlata

Nejčastěji se stále kupují prsteny ze zlata, a to nejrůznějších barev (bílá, žlutá, červená). Ryzost zlatých prstenů je potvrzena puncem, který si při výběru zkontrolujte, nejčastěji je to 585/1000 nebo 750/1000. Pokud tento punc na prstýnku neobjevíte, pak se určitě nejedná o zlatý prsten!

Zlaté snubní prsteny jsou velmi krásné, také příliš neoxidují a dají se také snadno vyčistit. Zlato však není příliš tvrdý kov a tak se mohou snubní prsteny lehce odřít. Proto raději volte nějaký vzorek či kombinaci barev zlata.

Nevýhodou zlatých snubních prstenů může být také jejich cena, která je opravdu vysoká, i když nejsou vsazeny žádné drahé kameny. U zlatých snubních prstenů se využívá především prodeje na zakázku. Výroba pak trvá cca měsíc, proto si nenechávejte objednávku až na poslední chvíli. 

Snubní prsteny ze stříbra

Stříbrné snubní prsteny mohou být cenově přijatelnou alternativou pro ty, kteří nemají peněz nazbyt. Stříbro vypadá velmi podobně jako bílé zlato a jeho cena je desetinová. Bohužel se však stříbro jednoduše odře a také zachází dříve než zlato, tyto vlastnosti nejsou pro snubní prsteny zrovna ideální. Stříbrný prsten musí být také označen puncem a značkou ryzosti (ryzost 925/1000), proto si pravost prstenu v obchodě ověřte.

Snubní prsteny z oceli

V poslední době jsou šperky z chirurgické oceli velice oblíbené. Stejně tak stoupla i oblíbenost ocelových snubních prstenů. A není se co divit. Materiál chirurgická ocel není náchylná na mechanické poškození, skvěle drží tvar a také neoxiduje. Zdobení a rytí je možné stejně jako do snubních prstenů z drahých kovů. A pro alergiky na kov, je to vlastně jediná možnost, jak mít krásný snubní prsten. Také cena prstenů je úžasná a nezatíží vaši peněženku. Většina kamenných i internetových obchodů nabízí již vyrobené prsteny, tak vybrat snubní prsten z chirurgické oceli můžete i den před svatbou.

Zdobení snubních prstenů

Jestliže máte vybraný materiál, ze kterého snubní prsteny chcete, pak si musíte vybrat styl a zdobení. Záleží jen na vašem vkusu. Nezapomeňte ale, že ten se během života člověka mění, proto by snubní prsten neměl být žádný módní výstřelek, ale spíše typický šperk, který se k vám bude hodit. Také praktičnost není nezanedbatelná, vždyť budete nosit snubní prsten každý den.

Většinou se vybírají stejné prsteny pro ženicha i nevěstu, ale můžeme se setkat i s variantou, kdy má žena stejný prsten jako muž, jen ozdobený jedním bílým kamínkem či více kameny.

Zdobení prstenů je různorodé. Nosí se hladké i matné prsteny, široké i úzké, s kamínkem i bez, záleží jen na vaší volbě a vkusu. Ale pozor, záleží na vkusu nevěsty i ženicha, proto by se snubní prsteny měly líbit oběma.
 

Jak vybrat správnou velikost snubního prstenu

Výběr správné velikosti prstenu je důležitý, zvlášť pokud chcete prstýnek ve svatební den svému milému bez útrap navléknout na prst. Pokud tedy nakupujete prstýnky v zimě, počkejte chvíli v obchodě, než budete prsten zkoušet. V mrazu jsou prsty o trochu užší. Také je lepší navštívit obchod až v odpoledních či večerních hodinách, kdy jsou prsty trochu napuchlé. Prsten vás pak na ruce nebude tlačit. Především ženy mohou počítat s tím, že po dětech trochu přiberou, tak trošku větší prsten nebude na škodu.

Pokud vybíráte snubní prsteny přes internetový obchod, využijte jejich nástroje ke správnému zjištění velikosti. Kvalitní e-shopy je mají k dispozici.

Při výběru prstenu můžete šířkou prstenu ovlivnit také vzhled vaší ruky. Pokud máte prsty široké, vybírejte z tenčích modelů, ty opticky vaši ruku protáhnou. Naopak širší prsteny mohou vaše dlouhé a hubené prsty opticky zkrátit.

Tak pokud máte promyšlené, jaké snubní prsteny chcete, pusťte se do jejich výběru. A nezapomeňte, že vybírat byste měli společně se snoubencem.

 

Článek přečten: 15791×